5/5 - (2 votes)

Urazy i złamania kości podudzia są jednymi z najczęstszych obrażeń ciała, do jakich dochodzi podczas wypadków drogowych. Ale nie tylko, bo złamać nogę (lub też złamać goleń) można także podczas skoku na trampolinie, czy w wypadku przy pracy, bądź też na nartach. Jeżeli zastanawiasz się, ile możesz dostać odszkodowania i zadośćuczynienia za złamanie kości podudzia, przeczytaj mój tekst.

Zastanawiasz się więc, ile zadośćuczynienia możesz dostać za złamanie kości podudzia? To bardzo poważny uraz, jeden z poważniejszych. Kości podudzia (nazywane też golenią) składają się z kości strzałkowej i piszczelowej.

Wysokość kwoty, jakiej powinieneś zażądać za złamanie kości goleni zależy od wielu elementów:

  • Czy konieczna była rehabilitacja i jak długo, a także ile kosztowała.
  • Poniesionych kosztów leczenia.
  • Długości zwolnienia z pracy.
  • Czy były konieczne zabiegi operacyjne.
  • Czasu potrzebnej opieki świadczonej przez osoby trzecie.
  • Doznanego stopnia uszczerbku na zdrowiu.
  • Rokowań na przyszłość.
  • Czy była potrzeba skorzystania z pomocy psychologa bądź psychiatry.

I wielu innych czynników. Każdy przypadek powinien zostać rozpoznany indywidualnie. Dlatego że i stopień krzywdy każdorazowo jest inny.

Zadośćuczynienie za złamanie kości podudzia

Opowiem na przykładzie. W losowo wybranym wyroku z dnia 20 stycznia 2017 r. o sygn. I Ca 716/16 Sąd Apelacyjny w Białymstoku przyznał na rzecz powoda kwotę łączną 100 000 zł tytułem zadośćuczynienia pieniężnego.

Jaka była podstawa do wydania takiego orzeczenia? Powód doznał złamania kości podudzia, kości czaszki i kości udowej. A więc, nie da się ukryć, został poważnie poszkodowany w wypadku. To wszystko oznaczało, że doznał znacznego uszczerbku na zdrowiu. Wcześniej otrzymał jednak od ubezpieczyciela pokaźną kwotę ok. 100 000 zł. Powód przeszedł też kilka zabiegów operacyjnych, ale nie musiał korzystać z pomocy psychologicznej.

Na tych podstawach, a pewnie też wielu innych sąd przyznał mu 100 000 zł zadośćuczynienia. To tylko przykład z jednego orzeczenia sądu.

Zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu

Czy uszczerbek na zdrowiu ma znaczenie? I tak, i nie, jakiś czas temu pisałem o tym w jednym z tekstów. Z pewnością jest brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia pieniężnego za złamanie nogi. Natomiast nie jest też najważniejszy.

Ten wyrok być pomoże Ci w ustaleniu, jakiej kwoty dochodzić tytułem zadośćuczynienia za złamanie kości podudzia. A przynajmniej jakiej kwoty żądać na początku. Oczywiście każda sytuacja jest inna. Należy indywidualnie ustalić wysokość żądanej kwoty. W zależności od tego czy będzie to odszkodowanie i zadośćuczynienie złamanie uda, złamanie piszczeli, złamanie kości strzałkowej, czy też doznałeś urazu kolana.

Z mojej praktyki wynika, że sądy szczególnie zwracają uwagę na rokowania na przyszłość po złamaniu nogi, a także długość leczenia i konieczność prowadzenia terapii psychologicznej, bądź psychiatrycznej.

Piotr Stosio

Radca Prawny


 

Skorzystaj z formularza. Sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *