5/5 - (1 vote)

Uniqa po połączeniu z AXĄ stała się jednym z większych polskich ubezpieczycieli. Oczywiście po wielkiej trójce: Warta, PZU, Ergo Hestia, niemniej sprawy przeciwko Uniqa trafiają mi się często. W tekście napiszę kilka zdań odnośnie tego, jak napisać odwołanie od decyzji Uniqa.

Spróbuję też załączyć przykładowy wzór odwołania od decyzji Uniqi. Muszę jednak od razu zauważyć, że w przypadku tego ubezpieczyciela często konieczne jest postępowanie sądowe. Nawet dobrze napisane odwołanie może niewiele zmienić.

Przyznać jednak trzeba, że na etapie sądowym Uniqa podejmuje często racjonalne decyzje, wiele spraw sądowych kończąc ugodami.

Co napisać w odwołaniu od decyzji Uniqi?

Pokrótce warto opisać swoją sytuację i przedstawić odpowiednią argumentacją, dlaczego ubezpieczyciel akurat w tym przypadku powinien zapłacić. W przypadku szkód osobowych na przykład związanych z wypadkiem drogowym warto dokładnie opisać wszystkie negatywne aspekty dla zdrowia poszkodowanego. A to oznacza, że trzeba wskazać doznane urazy i wszelkie negatywne konsekwencje związane z wypadkiem.

Można też w przygotowanym odwołaniu uwzględnić wszelkie argumenty, które pominął dotychczas ubezpieczyciel. Ewentualnie takie, które niewłaściwie ocenił.

Takie odwołanie można wnosić wielokrotnie, co nie oznacza jednak, że efekt będzie pozytywny. Uniqa jest jaka sama nazwa wskazuje ubezpieczycielem, który unika odpowiednich wypłat.

Nieskuteczne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

A co jeśli się nie uda? Jeśli twoje odwołanie od decyzji Uniqa zostanie odrzucone? Wbrew pozorom, ale nie jest to takie rzadkie. Wtedy pozostanie droga sądowa, lecz nie należy jej się bać. Często powtarzam swoim klientom, że rynek ubezpieczeń i odszkodowań jest tak skonstruowany, że zwyczajnie trzeba – prędzej czy później – skierować sprawę do sądu.

Gdy sprawa o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienie trafi na wokandę, inaczej na nią patrzy też ubezpieczyciel, któremu zależy często na jej szybkim zakończeniu. W przypadku przegranej będzie zobowiązany do zapłaty nie tylko kwoty głównej odszkodowania, ale też odsetek oraz wysokich kosztów procesu, na przykład związanych z opiniami biegłych.

W przypadku wątpliwości zapraszam do kontaktu. Zwłaszcza wtedy, gdy nie uda Ci się z odwołaniem od decyzji ubezpieczyciela.

Radca Prawny

Piotr Stosio


Sprawdź poprzednie moje teksty dotyczące odwołań:


Zapraszamy do skorzystania z formularza, sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *