W ostatnim okresie dochodzi do wielu wypadków w komunikacji miejskiej: w autobusach, metrze, a w szczególności w tramwajach. Poszkodowanemu zwykle należy się zadośćuczynienie za wypadek w tramwaju.

Odpowiedzialność przedsiębiorstwa komunikacyjnego jest bowiem zaostrzona, odpowiada ono na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że może uwolnić się od swojej odpowiedzialności jedynie w trzech przypadkach. Siły wyższej, wyłącznej winy osoby trzeciej, bądź wyłącznej winy poszkodowanego, co z punktu widzenia odpowiedzialnego jest trudne. Zwykle jednak przedsiębiorstwo komunikacyjne (tramwaje) ponosi odpowiedzialność i będzie zobowiązane do zapłaty zadośćuczynienia za wypadek w tramwaju. Co więcej, nawet w przypadku przyczynienia się poszkodowanego do zdarzenia, może on otrzymać zadośćuczynienie i odszkodowanie.

 

Zadośćuczynienie za wypadek w tramwaju

Wypadki w komunikacji publicznej są specyficzne. Mogą się wydarzyć nawet w sytuacji, gdy nie dochodzi do zderzenia kilku pojazdów, a przyczyną jest choćby zbyt mocne zahamowanie kierowcy autobusu, bądź maszynisty tramwaju powodujące upadek pasażera. Ewentualnie przyczyną upadku i doznania w ten sposób urazu ciała może być nieutrzymanie równowagi przez pasażerów zajmujących miejsca stojące

Poszkodowanym należy się zadośćuczynienie za wypadek w tramwaju, a takie inne roszczenia odszkodowawcze:

  • Zwrot kosztów leczenia.
  • Zwrot kosztów rehabilitacji.
  • Opieka osób trzecich.
  • Utracone dochody.
  • Wszystkie inne.

 

Jak należy zachować się po wypadku w tramwaju

Co należy zrobić, aby otrzymać zadośćuczynienie za wypadek w tramwaju? W pierwszej kolejności należy zebrać odpowiednie dowody. Najlepiej wystąpić do przedsiębiorstwa komunikacyjnego o nagranie z monitoringu. Trzeba to zrobić jak najszybciej, dlatego że okres ich przechowywania jest krótki. Zwykle po miesiącu są one kasowane. Jeżeli nie uda się z nagraniem z monitoringu dobrym dowodem może być:

  • Oświadczenie świadków zdarzenia.
  • Zeznania motorniczego.
  • Dokumentacja fotograficzna.
  • Zeznania współpasażerów.
  • A nawet dokumentacja medyczna. Czasem zdarza się, że niektóre wypadki są na tyle poważne, że na miejsce wzywane są służby medyczne.

W jaki sposób spółki obsługujące tramwaje mogą bronić się? Najlepiej winą osoby trzeciej – na przykład w sytuacji gdy kierowca samochodu zajechał drogę motorniczemu, z tym że jest to dosyć trudne. Czasami winą poszkodowanego. Na ten temat przygotuję jeden z najbliższych tekstów.

Zapraszam także do przeczytania tekstu na temat zadośćuczynienia i odszkodowania za poparzenie fajerwerkami, a także do zadawania pytań w komentarzach i nie tylko.

W niektórych sprawach roszczeń można dochodzić nawet za zdarzenia sprzed 20 lat.

 

Piotr Stosio 

Radca Prawny


Zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

 

One thought on “Zadośćuczynienie za wypadek w tramwaju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.