5/5 - (1 vote)

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek na motocyklu. Jak je uzyskać, kiedy się należy. W tle historie moich klientów. Przeczytaj mój tekst i dowiedz się wszystkiego.

Postanowiłem napisać o odszkodowaniu za wypadek na motocyklu na kanwie kilku spraw, które od niedawna prowadzę. Być może wypadków z udziałem motocyklistów jest tak wiele, albo też po prostu mam szczęście do prowadzenia spraw motocyklistów. W każdym z przypadków, z którymi ostatnio miałem do czynienia, motocyklista jest osobą poszkodowaną.

Jak uzyskać zadośćuczynienie za wypadek na motocyklu?

Pierwszy przypadek dotyczy Pana Rafała, któremu będący po służbie reprezentant służb mundurowych zajechał drogę. Efekt? Złamanie kości podudzia. Drugi przypadek natomiast dotyczy sprawy Pana Michała i jego partnerki, tym razem zostali oni zepchnięci przez samochód na pobocze. Oboje doznali obrażeń ciała.

W obu powyższych przypadkach poszkodowani otrzymali już po kilkanaście tysięcy złotych zadośćuczynienia i odszkodowania. O resztę trzeba będzie powalczyć w sądzie. Trzeci przypadek też jest ciekawy, ale o nim napiszę osobny tekst.

To nie są oczywiście pierwsze sprawy związane z wypadkami motocyklistów, jakie kojarzę. Zazwyczaj motocykliści są narażeni na doznanie poważnych obrażeń ciała. A jako że ich wypadki są na tyle poważne, to zwykle mogą dochodzić roszczeń do 20 latach i więcej. Czasem w grę wchodzi nie tylko zadośćuczynienie i odszkodowanie, ale też renta po wypadku.

Odszkodowanie dla motocyklisty i nie tylko

Warto pamiętać, że o odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek na motocyklu może wystąpić też osoba jadąca z prowadzącym motocykl. Często to ona jest najbardziej poszkodowana w wyniku zdarzenia.

Motocykliści dochodzący odszkodowania maja o tyle łatwiej, że nietrudno wykazać odpowiedzialność sprawcy zdarzenia. Po prostu, jak dobrze pamiętam, wypadki z ich udziałem są zwykle oczywistym efektem nieprawidłowego zachowania kierowcy innego samochodu. Ubezpieczyciele też nie mają wówczas podstaw do odmowy odpowiedzialności. A nawet jeżeli to robią, to skuteczne odwołanie od decyzji ubezpieczyciela załatwia sprawę.

Podobno co roku dochodzi do przeszło 1000 wypadków z udziałem motocyklistów. W większości z nich są oni poszkodowanymi.

Osobną kwestią pozostają straty materialne. Między innymi odszkodowanie za naprawę motocyklu, ale też utracone dochody, koszty rehabilitacji, leczenia i wiele innych. Te również ubezpieczyciel powinien zwrócić z OC.

Wypadek na dziurze w jezdni

Motocyklista ma szansę na odszkodowanie, gdy do zdarzenia dojdzie przez dziurę w jezdni. Albo też w innych podobnych przypadkach:

  • Gdy droga posiada zbyt wysokie pobocze.
  • Gdy na drodze znajduje się uszkodzone pobocze.
  • W sytuacji gdy na drodze leży piasek, bądź jezdnia jest śliska.
  • Gdy na drodze leżą nieznane przedmioty.
  • W wielu innych sytuacjach związanych ze stanem drogi.

Takich spraw jest naprawdę wiele. Kojarzę sprawę motocyklisty, który uzyskał odszkodowanie i zadośćuczynienie od zarządcy drogi, na której leżała nieznana ciecz. Przez długie godziny zarządca droga nic z tym nie robił, a w końcu doszło do upadku motocyklisty.

Warto pamiętać, że zarządca drogi także posiada ubezpieczenie OC, a odszkodowania można dochodzić od jego ubezpieczyciela.

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu. Przygotowuję bezpłatne analizy sprawy.

Piotr Stosio

Radca Prawny

*****

Polecam też mój poprzedni tekst na temat możliwości uzyskania zadośćuczynienia za wypadek na rowerze.

Skorzystaj z formularza i sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *