5/5 - (1 vote)

Zadośćuczynienie i odszkodowanie za wypadek na basenie. Na basenach i kąpieliskach regularnie dochodzi do wypadków. Czasami są to zwykłe poślizgnięcia na śliskiej nawierzchni, a czasem wypadki wynikające z niebezpiecznego korzystania ze zjeżdżalni basenowej.

Różne są też obrażenia ciała doznane w aquaparku czy na basenie. Nie budzi jednak wątpliwości, że poszkodowany może wystąpić o zadośćuczynienie i odszkodowanie za wypadek na basenie, jeżeli dozna obrażeń ciała.

Odszkodowanie za wypadek na basenie

Przeprowadziłem wiele spraw dotyczących basenów i kąpielisk. W tym zakresie mogę z  czystym sumieniem wskazać, że wypadki na basenie – pod kątem prawnym oczywiście – są specyficzne. Z orzeczeń sądowych wynika dość jednoznacznie już, że w takich sprawach obowiązuje zasada ryzyka jako zasada odpowiedzialności odszkodowawczej. 

Co to właściwie oznacza? Ano to, że jeżeli doznałeś urazu na basenie niemal na pewno dostaniesz odszkodowanie, a podmiot prowadzący basen nie będzie mógł uwolnić się od odpowiedzialności. Z jego perspektywy będzie to bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. To bardzo dobra wiadomość dla poszkodowanego!

odszkodowanie za wypadek na basenie
odszkodowanie za wypadek na basenie

Odszkodowanie za poślizgnięcie na basenie

Spotkałem się z naprawdę wieloma wypadkami w swojej praktyce zawodowej:

  • urazy na zjeżdżalni,
  • przypadkowe uderzenia przez innych pływających,
  • poślizgnięcia na śliskiej nawierzchni, do nich dochodzi bardzo często,
  • przecięcia i skaleczenia w związku z przedmiotami stanowiącymi element krajobrazu basenu,
  • a nawet utonięcia.

Zazwyczaj dochodzi w takich sprawach do poważnych złamań, skręceń lub innych urazów.

Co ważne, regulamin nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Zapewne zastanawiasz się, czy możesz dochodzić zadośćuczynienia i odszkodowania, ponieważ basen wyłączył swoją odpowiedzialność w regulaminie i na tej podstawie odmawia Ci zapłaty. Lub też basen wskazał, że pływasz na swoją własną odpowiedzialność i oni za nic nie zapłacą. To zdarza się nagminnie wręcz!

Odpowiadam więc: oczywiście, że możesz, bo basen nie może tak zrobić! Takie próby uwolnienia się od odpowiedzialności odszkodowawczej przez podmiot prowadzący basen będą co najwyżej wyśmiane w sądzie. Natomiast niemal każdy basen posiada ubezpieczenie OC, więc tak czy siak – za zdarzenie zapłaci jego ubezpieczyciel.

Reasumując, za wypadek na basenie niemal zawsze będzie należało się zadośćuczynienie i odszkodowanie, choć zawsze warto zapoznać się ze szczegółowym stanem faktycznym zdarzenia.

Polecam jednak od początku skorzystać z profesjonalnego pełnomocnika. Pomoże to uniknąć niektórych błędów, które są charakterystyczne dla osób samodzielnie dochodzących roszczeń odszkodowawczych.

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.

Radca Prawny

Piotr Stosio

Przeczytaj też o mojej wygranej w sprawie o odszkodowanie przeciwko KRUS.


Zapraszam do skorzystania z formularza, sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie lub zadośćuczynienie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *