5/5 - (1 vote)

Do najczęstszych błędów medycznych należą te popełniane przez dentystów. Często są bolesne w skutkach, dlatego za nie również należy się odpowiednie odszkodowanie. Opowiem więc jak moja Klienta wygrała zadośćuczynienie za błąd stomatologa.

Sprawa jest nieco nietypowa, ponieważ… moja Klientka ma 10 lat. Gdy pojawiła się na okresowym badaniu wraz z opiekującą się nią matką, stomatolog z niezrozumiałych względów pomylił się. Usunął jej dwa zęby stałe, w dodatku jedynki! To o tyle istotne, że moja Klientka ma problemy logopedyczne, które teraz się wzmogły, z uwagi na usunięcie dwóch jedynek. Nie wiadomo także, jak będzie wyglądało jej dalsze leczenie z uwagi na jej młody wiek.

Zadośćuczynienie za błąd stomatologa dla mojej Klientki

Muszę przyznać, że nie prowadzę wielu spraw dotyczących błędów medycznych. To trudne sprawy, a często problemem jest fakt, że biegli lekarze nie chcą wydawać niekorzystnych opinii dla swoich kolegów po fachu. W tym przypadku bardzo bardzo chciałem pomóc i udało się. Sprawę udało mi się opisać na tyle szczegółowo, że ubezpieczyciel nie miał żadnych wątpliwości.

Już w postępowaniu likwidacyjnym przyznał 15 000 zł jako zadośćuczynienie za błąd stomatologa. Kwota 3 000 zł stanowiła zadośćuczynienie praw pacjenta, a kwota 12 000 zł zadośćuczynienie za krzywdę. To oczywiście dopiero początek, o dalsze kwoty wystąpimy do sądu. W tym również o zabezpieczenie odszkodowania na koszty leczenia, które w tym przypadku będzie wysokie, a być może nawet o rentę z tytułu zwiększonych potrzeb.

Błędy stomatologiczne

Muszę przyznać, że w ostatnim okresie słyszę o coraz większej liczbie błędów dentystycznych. Moim zdaniem wynika to z faktu, że świadomość prawna Polaków wzrasta. Tak więc nie boją już się zgłaszać wszelkich nieprawidłowości po stronie lekarzy dentystów. A te są naprawdę różne. Od wyrwania nie tego zęba, co trzeba, poprzez nieprawidłowo prowadzone leczenia kanałowe. To ostatnie jest też bardzo kosztowne.

Co ważne, błąd dentysty może stanowić też o naruszeniu praw pacjenta. Tak też było w opisanej przeze mnie sprawie.

 Piotr Stosio

Radca Prawny


Przeczytaj też o tym, co zrobić, gdy ubezpieczyciel wypłaca zaledwie 500 zł zadośćuczynienia.


Skorzystaj z formularza i sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *