Jazda konna staje się coraz popularniejszym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a stadniny przeżywają często oblężenie. Niemniej dochodzi, co oczywiste, do wypadków. Jest to sport nieco podwyższonego ryzyka. W tekście przedstawię więc, jak uzyskać zadośćuczynienie i odszkodowanie za upadek z konia.

Takich spraw, o odszkodowanie za upadek z konia, bądź uderzenie lub ugryzienie przez konia, toczy się wiele. Często są one poważne w skutkach, zwłaszcza gdy z konia spada dziecko, łamiąc rękę, nogę lub kręgosłup. Oczywiście są też przypadki mniej poważne jak mniej bolesne ugryzienia, bądź uderzenia przez konia. Niestety, wiele jest wypadków z udziałem dzieci.

Odszkodowanie za upadek z konia

Poszkodowani mogą oczekiwać zadośćuczynienia, odszkodowania, a czasem nawet renty po wypadku od stadniny, bądź jej ubezpieczyciela. Czasem odpowiedzialnym za zdarzenie będzie też rolnik, jeżeli jest właścicielem konia, a także jego ubezpieczyciel.

Przepisy dotyczące urazów doznanych wskutek kontaktu ze zwierzętami, w tym końmi, są specyficzne. Wszystko dlatego, że automatycznie przyjmuje się winę właściciela konia (bądź instruktora) za zdarzenia i to on musi wykazać, że nie ponosi za wypadek odpowiedzialności.

Często jednak zwyczajnie to on odpowiada za zdarzenie. Na przykład wtedy, gdy podstawowe szkolenie dotyczące jazdy konnej zostało przeprowadzone zbyt szybko i nieprawidłowo. Także wtedy, gdy początkującemu jeźdźcowi dobrano nieodpowiedniego konia. Albo choćby w sytuacji, gdy koń po prostu spłoszy się i uderzy najbliższą, napotkaną osobę. Możliwych uchybień po stronie stadniny, które się zdarzają, jest jednak znacznie więcej.

Wysokość odszkodowania za upadek z konia

W sprawach wypadków z udziałem koni zazwyczaj dochodzi do poważnych urazów. Upadek z konia często wiąże się ze złamaniami, rąk i nóg. Rzadziej na szczęście dochodzi do urazów kręgosłupa, choć i takie sprawy zdarzają się.

Powalczyć można więc o kwoty od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych, przy czym te ostatnie przy złamaniach kręgosłupa tytułem zadośćuczynienia. Ponadto dochodzą świadczenia zasądzane tytułem odszkodowania.

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na nie w wiadomości prywatnej bądź w komentarzach.

Piotr Stosio

Radca Prawny

One thought on “Zadośćuczynienie i odszkodowanie za upadek z konia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.