5/5 - (1 vote)

Dzisiaj chciałbym poruszyć temat wypadków, które pojawiają się coraz częściej. Mianowicie chodzi wypadki, wskutek których dochodzi do poparzenia ciała. Poszkodowani w wielu sytuacjach mogą później powalczyć o zadośćuczynienie za poparzenie.

Spraw sądowych związanych z wypadkami, w których dochodzi do poparzenia poszkodowanego jest coraz więcej. Być może wynika to z coraz większej świadomości prawnej społeczeństwa, którzy wiedzą, że mogą dochodzić swoich praw w sądzie. Niezależnie jednak, czy chodzi o poparzenie fajerwerkami, wypadek przy pracy, czy źle przeprowadzony zabieg kosmetyczny, poszkodowany może uzyskać zadośćuczynienie za poparzenie. 

Sprawy związane z poparzeniami nie są wbrew pozorom trudne do poprowadzenia. Zazwyczaj sprawca zdarzenia odpowiada na zasadzie ryzyka, co oznacza że trudno uwolnić mu się od odpowiedzialności. Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o niewielkie poparzenia, czy te najgorsze w skutkach dla poszkodowanego, gdy dochodzi do poparzenia znacznych części partii ciała.

Zadośćuczynienie za poparzenie

A więc z jakimi przypadkami odszkodowania za poparzenie spotkałem się?

 • Kelnerka poparzona podpalonymi drinkami.
 • Dziecko, na którą kelner wylał gorącą zupę.
 • Wypadek na stacji benzynowej.
 • Wybuch pożaru.
 • Osoba poparzona w wyniku błędnie przeprowadzonego zabiegu kosmetycznego.
 • Poparzenie w szkole.
 • Poparzenie laserem.
 • Osoba poparzona w wyniku wypadku komunikacyjnego.
 • Wiele innych.
 • Poparzenie gorącą herbatą w restauracji.
 • Poparzenie w solarium.

Nie ma znaczenia, czy chodzi oparzenie 1 stopnia czy 2 bądź 3 stopnia, choć oczywiście wpływa to na wysokość zadośćuczynienia.

Odszkodowanie za poparzenie w pracy i nie tylko

W takich sytuacjach zwykle sądy zasądzają znacznie wyższe świadczenia tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia. Wszystko dlatego że skutki poparzenia zwykle pozostają na lata. Najczęściej są to kwoty od kilkudziesięciu (40-80 000 zł) do kilkuset tysięcy złotych. Dodatkowo poszkodowani mogą żądać zwrotu kosztów leczenia i przyznania w związku z tym miesięcznej renty na przyszłość. Osobną kwestią pozostaje zwrot kosztów operacji plastycznej celem usunięcia blizn po oparzeniach. W niektórych sytuacjach możliwe jest uzyskanie też renty po wypadku.

Oczywiście poszkodowani mogą uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za poparzenie w pracy, jeżeli zdarzenie stanowi wypadek przy pracy i jest z pracą powiązane.

Warto pamiętać, że roszczeń można dochodzić także za zdarzenia sprzed wielu lat, np. sprzed 20.

 

Piotr Stosio

Radca Prawny


W przypadku pytań zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Znam wiele spraw, w których poszkodowani otrzymywali wysokie odszkodowanie i zadośćuczynienie za poparzenie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *