5/5 - (1 vote)

Encefalopatia według definicji oznacza uszkodzenia mózgowia prowadzące do zaburzeń zachowania. To bardzo poważny uraz w sytuacji, gdy dochodzi do niego w wypadku drogowym lub wypadku przy pracy. Tym razem opiszę sprawy o zadośćuczynienie i odszkodowanie za encefalopatię.

W swojej praktyce zawodowej spotkałem się z wieloma wypadkami, w których poszkodowany – zazwyczaj po wypadku drogowym – doznał encefalopatii. Zdecydowanie w większości były to bardzo poważne wypadki. Na tyle poważne, że skutkujące negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi przez wiele lat, a czasem nawet na stałe.

W postępowaniu sądowym do stwierdzenia encefalopatii konieczna jest opinia biegłego sądowego lekarza. Zwykle będzie to biegły psychiatra, ale wypowiedzieć się w tym przedmiocie może też biegły neurolog. Wykonują oni odpowiednie testy i badania celem ustalenia encefalopatii.

 

Odszkodowanie za encefalopatię

Jakie kwoty zasądzają sądy tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania za encefalopatię? Może być to kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale równie dobrze i kilkaset tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia pieniężnego. Niemniej raczej są to wysokie kwoty. Zwracam uwagę, że chodzi o kwoty zasądzane przez sądy! To istotne, bo ubezpieczyciel sam z siebie będzie niechętny do przyznania dobrowolnie tak wysokich kwot.

Z uwagi na wysokość możliwych do uzyskania kwot warto od początku procesu domagania się odszkodowania skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Zdecydowanie nie warto popełnić charakterystycznych błędów, które robią osoby samodzielnie dochodzące zadośćuczynienia i odszkodowania.

Ponadto dochodzą roszczenia tytułem odszkodowania związane z koniecznością leczenia, rehabilitacji, dojazdów do placówek medycznych i inne.

Renta za encefalopatię

Ale uwierzcie, że to nie wszystko!

Przy tak poważnych urazach, gdy może dochodzić do zaburzeń osobowości i urazów ośrodka układu nerwowego, często uzasadniona jest renta odszkodowawcza. Poszkodowany często w takiej sytuacji posiada wiele zwiększonych potrzeb. Wymaga rehabilitacji, pomocy świadczonej przez członków rodziny czy innych świadczeń, na które co miesiąc wydatkuje.

Wtedy warto domagać się renty z tytułu zwiększonych potrzeb. 

 

Radca Prawny

Piotr Stosio  

 

Przeczytaj również mój tekst o wygranej mojego Klienta w sprawie o odszkodowanie przeciwko KRUS.


Zapraszam do skorzystania z formularza, sprawdź bezpłatnie czy należy Ci się zadośćuczynienie lub odszkodowanie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *