Często zdarzają się, pomimo coraz bardziej rygorystycznych przepisów, różne zatrucia pokarmowe. Coraz więcej poszkodowanych świadomych swoich praw decyduje się na wystąpienie o zadośćuczynienie i odszkodowanie za zatrucie salmonellą.

W ostatnich miesiącach bardzo głośno, przede wszystkim w mediach, było o zatruciach salmonellą w jednej z większych sieciowych kawiarni. Poszkodowani zostali mieszkańcy Warszawy, ale nie tylko.

Równie często pojawiają się informacje o przypadkach ze szkół i żłobków. Warto pamiętać, że poszkodowani mogą wystąpić o odszkodowanie za zatrucie salmonellą.

Czasami do zatrucia salmonellą dochodzi wskutek zjedzenia ciasta, bądź lodów. Ale możliwe są też inne przypadki zatrucia innymi produktami. W punktach gastronomicznych najczęstszą przyczyną problemów z jedzeniem jest przetrzymywanie żywności w niewłaściwej temperaturze. Dotyczy to także imprez okolicznościowych jak przyjęcia weselne.

Zadośćuczynienie i odszkodowanie za zatrucie salmonellą

Zgodnie z art. 444 § 1 KC w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Tylko jakie? Przede wszystkim koszty leczenia, pobytu w szpitalu i zakupu lekarstw, a także utraconego dochodu i wszelkie inne dotyczące tego konkretnego przypadku. Poszkodowany może domagać się również przyznania zadośćuczynienia pieniężnego.

Na wystąpienie z roszczeniami o odszkodowanie za zatrucie salmonellą są 3 lata. To wystarczający okres. Na tyle, że można wystąpić ze sprawą sprzed jakiegoś czasu.

Do kogo należy zgłosić roszczenia? W pierwszej kolejności odpowiedzialnym za zdarzenie będzie właściciel lokalu, restauracji, baru. Ewentualnie podmiot zarządzający szkołą, żłobkiem, bądź innym miejscem, w którym doszło do zarażenia.

W jakie wysokości odszkodowanie za zatrucie salmonellą?

Jak wysokie mogą być roszczenia poszkodowanych? Zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Utracone dochody i koszty leczenia powinny zostać matematycznie wyliczone, natomiast zadośćuczynienie pieniężne zależy od rozmiaru doznanej krzywdy. W jednej ze spraw toczących się przed Sądem Okręgowym w Warszawie przyznano na rzecz poszkodowanej kwotę 20 000 zł tytułem zadośćuczynienia. Dotyczyła ona zatrucia salmonellą podczas przyjęcia weselnego. Poszkodowana była panną młodą.

Sąd wziął pod uwagę charakter, rozmiar, czas trwania dolegliwości u powódki, konieczność hospitalizacji w związku z chorobą w połączeniu z rodzajem wykonywanych zabiegów, stres powódki związany z własną chorobą, konieczność stosowania diety i ograniczenia z tego wynikające. W tym konkretnym przypadku znaczenie miało także nieudane przyjęcie weselne oraz konieczność odwołania podróży poślubnej.

W mojej ocenie znacznie wyższe kwoty mogą uzyskać zakażone salmonellą dzieci.

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.

Piotr Stosio

Radca Prawny

6 thoughts on “Zadośćuczynienie i odszkodowanie za zatrucie salmonellą

  1. Dzień dobry, miesiąc temu w przedszkolu w Sanoku zatruciu salmonella uległo 190 osób. Przedszkole obecnie jest zamknięte, czy możemy domagać się odszkodowania od przedszkola?

  2. Napisałam wiadomość prywatną, ja też z Sanoka. Jestem zdecydowana na podjęcie działań.

  3. Dzien dobry moje dziecko rowniez uczeszcza do tego przedszkola i zatrulo sie salmonella. Cgcualam sie dowiedziec jak mozna starac sie o zadośćuczynienie

  4. Dzień dobry, moje dziecko również uległo zatruciu salmonellą w tym przedszkolu. Jak mogę się starać o odszkodowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.