5/5 - (1 vote)

Często zdarzają się, pomimo coraz bardziej rygorystycznych przepisów, różne zatrucia pokarmowe. Coraz więcej poszkodowanych świadomych swoich praw decyduje się na wystąpienie o zadośćuczynienie i odszkodowanie za zatrucie salmonellą.

W ostatnich miesiącach bardzo głośno, przede wszystkim w mediach, było o zatruciach salmonellą w jednej z większych sieciowych kawiarni. Poszkodowani zostali mieszkańcy Warszawy, ale nie tylko.

Równie często pojawiają się informacje o przypadkach ze szkół i żłobków. Warto pamiętać, że poszkodowani mogą wystąpić o odszkodowanie za zatrucie salmonellą.

Czasami do zatrucia salmonellą dochodzi wskutek zjedzenia ciasta, bądź lodów. Ale możliwe są też inne przypadki zatrucia innymi produktami. W punktach gastronomicznych najczęstszą przyczyną problemów z jedzeniem jest przetrzymywanie żywności w niewłaściwej temperaturze. Dotyczy to także imprez okolicznościowych jak przyjęcia weselne.

Zadośćuczynienie i odszkodowanie za zatrucie salmonellą

Zgodnie z art. 444 § 1 KC w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Tylko jakie? Przede wszystkim koszty leczenia, pobytu w szpitalu i zakupu lekarstw, a także utraconego dochodu i wszelkie inne dotyczące tego konkretnego przypadku. Poszkodowany może domagać się również przyznania zadośćuczynienia pieniężnego.

Na wystąpienie z roszczeniami o odszkodowanie za zatrucie salmonellą są 3 lata. To wystarczający okres. Na tyle, że można wystąpić ze sprawą sprzed jakiegoś czasu.

Do kogo należy zgłosić roszczenia? W pierwszej kolejności odpowiedzialnym za zdarzenie będzie właściciel lokalu, restauracji, baru. Ewentualnie podmiot zarządzający szkołą, żłobkiem, bądź innym miejscem, w którym doszło do zarażenia.

W jakie wysokości odszkodowanie za zatrucie salmonellą?

Jak wysokie mogą być roszczenia poszkodowanych? Zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Są też sprawy poważniejsze z uszkodzeniem nerek, wtedy roszczenia mogą być znacznie wyższe. Utracone dochody i koszty leczenia powinny zostać matematycznie wyliczone, natomiast zadośćuczynienie pieniężne zależy od rozmiaru doznanej krzywdy. W jednej ze spraw toczących się przed Sądem Okręgowym w Warszawie przyznano na rzecz poszkodowanej kwotę 20 000 zł tytułem zadośćuczynienia. Dotyczyła ona zatrucia salmonellą podczas przyjęcia weselnego. Poszkodowana była panną młodą.

Sąd wziął pod uwagę charakter, rozmiar, czas trwania dolegliwości u powódki, konieczność hospitalizacji w związku z chorobą w połączeniu z rodzajem wykonywanych zabiegów, stres powódki związany z własną chorobą, konieczność stosowania diety i ograniczenia z tego wynikające. W tym konkretnym przypadku znaczenie miało także nieudane przyjęcie weselne oraz konieczność odwołania podróży poślubnej.

W mojej ocenie znacznie wyższe kwoty mogą uzyskać zakażone salmonellą dzieci.

Odszkodowanie za zakażenie mini-ptysiami w Oskrobie

Muszę zaktualizować ten wpis, bo w ostatnich tygodniach, tj. czerwiec, lipiec 2023 r. doszło do szeregu zakażeń mini-ptysiami w całej Polsce z uwagi na salmonellę. Do zakażenia doszło w popularnej sieci piekarni Oskroba. O dziwo takich spraw jest bardzo dużo, a skutki takich zakażeń bardzo poważne – włącznie z uszkodzeniami nerek. Poszkodowani masowo trafiali do szpitali po zjedzeniu tak zwanych mini ptysiów w piekarni Oskroba.

Co ciekawe, do zakażenia doszło w różnych częściach Polski.

Jeżeli więc zaraziłeś się mini-ptysiami w Piekarni Oskroba i chcesz uzyskać zadośćuczynienie i odszkodowanie za zakażenie salmonellą, tym bardziej zapraszam do kontaktu. Co istotne, już teraz ubezpieczyciel piekarni Oskroba wypłacił wielu poszkodowanym zadośćuczynienie pieniężne oraz szereg odszkodowań, choćby za koszty leczenia. Natomiast o większe kwoty można domagać się w Sądzie.

Niemniej jednak warto powalczyć o więcej, korzystając na przykład z drogi sądowej.

Piotr Stosio

Radca Prawny

15 thoughts on “Zadośćuczynienie i odszkodowanie za zatrucie salmonellą

 1. Dzień dobry, miesiąc temu w przedszkolu w Sanoku zatruciu salmonella uległo 190 osób. Przedszkole obecnie jest zamknięte, czy możemy domagać się odszkodowania od przedszkola?

 2. Napisałam wiadomość prywatną, ja też z Sanoka. Jestem zdecydowana na podjęcie działań.

 3. Dzien dobry moje dziecko rowniez uczeszcza do tego przedszkola i zatrulo sie salmonella. Cgcualam sie dowiedziec jak mozna starac sie o zadośćuczynienie

 4. Dzień dobry, moje dziecko również uległo zatruciu salmonellą w tym przedszkolu. Jak mogę się starać o odszkodowanie?

 5. Witam. Ja jestem właścicielem restauracji na której zatruła się około 20 osób. Salmonnella była z torta z cukiernii która dostarczał to do nas . Czy ja jajko wlasciciel restauracji mogę ubiegać się o.odszkodowqnie od cukierni za poniesione przez ten incydent straty wizerunkowe lokalu?

 6. Witam, 3 tygodnie temu zatrułam się sałatka przygotowaną przez znana firmę sporządzająca diety dla sportowców itd. Spędziłam ponad 1tydz w szpitalu, bardzo ciężko przeszłam to zatrucie. Wiele kroplówek podawanych całodobowo plus 2 antybiotyki itd. Teraz przebywam na L4 już drugi tydzien
  Dalej jestem ogromnie osłabiona i nie wiem czy uda mi się wrócić w przyszłym tygodniu do pracy.
  Proszę o pomoc w napisaniu pisam do firmy i czy należy się mi odszkodowanie itd. Te sama sałatkę zjadło kilka innych osób.
  Pozdrawiam

 7. Dzień dobry. W przedszkolu u córki wykryto salmonellę, źródłem była firma cateringowa. Podobno jedno dziecko na terenie przedszkola miało potwierdzone zarażenie, po czym wróciło do przedszkola. Po kilku dniach od zdarzenia , córka zachorowała- stwierdzona salmonella. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie za zarażenie na terenie przedszkola? Sanepid przyznaje rację że dziecko mogło się zarazić przez brak higieny na terenie placówki, czyli zaniedbanie ze strony przedszkola.

 8. Witam, byliśmy na wakacjach, w Pogorzelicy, hotel Sandra Spa. Moje dziecko zaraziło się salmonellą było w szpitalu. W zasadzie w sobotę o 16 się meldowaliśmy, a w niedzielę w nocy pojawiły się pierwsze objawy. We wtorek juz byliśmy w szoitalu, wyszliśmy w czwartek spakowalismy się i wróciliśmy do domu. Skróciliśmy wypoczynek i wróciliśmy do domu. Moje pytanie brzmi, czy mam się udać do najbliższego radcy prawnego? Jak to wygląda? Od czego mam zacząć i jakie będą poniesione moje koszty wobec tego?

 9. Witam na wczasach za granica 3 letnia corka zaraziła się salmonella objawy pojawiły się w ostatni dzień urlopy zaraz po trafiliśmy na 4 dni do szpitala gdzie wynik wyszedł dodatni ( zaznaczę ,ze organizatorem wakacji było znane biuro podróży ) czy mogę starać się o odszkodowanie

 10. Witam w Rzeszowie był teraz przypadek zatrucia salmonella dzieci w przedszkolach i teoretycznie głównym źródłem była firma cateringowa, sanepid został dość późno poinformowany zrobili kontrole i niestety jak to sami przyznali ze względu na to ze minęło trochę czasu wyniki wyszły ujemne i nie możliwości udowodnienia ze to od nich salmonella i pytanie czy jest szansa starac się o jakiekolwiek odszkodowanie/zadośćuczynienie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *