Odszkodowanie za wypadek na pasach. Pomimo coraz lepszego stanu polskich dróg, wielu sygnalizacji świetlnych, nadal dochodzi do szeregu wypadków drogowych na przejściach dla pieszych. Zapraszam do przeczytania kolejnego mojego tekstu. Postaram się nieco bardziej szczegółowo opisać postępowania za wypadki na pasach.

Odszkodowanie za wypadek na pasach

Zwykle wypadki na przejściach dla pieszych bywają poważne. Niejednokrotnie dochodzi do złamań rąk i nóg, ale też do poważnych urazów głowy, co może skutkować encefalopatią ze zmianami charakterologicznymi, jak i też innymi dolegliwościami.

W tego typu sprawach w przypadku wypadków komunikacyjnych, należy wystąpić o zadośćuczynienie i odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy OC. Zwykle nie ma sensu bezpośredni spór ze sprawcą wypadku. Od tego generalnie są ubezpieczenia, a poza tym sprawca wypadku może być niewypłacalny.

Zmiana przepisów a wypadki na przejściach dla pieszych

Zupełnie niedawno zmieniły się zasady pierwszeństwa na pasach. Generalnie obecnie posiada je pieszy będący na pasach lub zmierzający do nich. Niestety nie zmieniły one wyraźnie statystyk wypadków.

Jak donoszą media w całym ubiegłym roku 2023 w kraju doszło do aż 4943 wypadków z udziałem pieszych (i jest to wzrost o 181 wobec 2022 r.) i częściej zdarzały się potrącenia na pasach – było ich 2684. Czyli aż o 221 więcej.

Jednak piesi rzadziej tracili życie – zarówno na pasach, jak i poza nimi. Zginęło w sumie 457 z nich. A więc o trzech mniej. Różnica w tym zakresie jest bardzo niewielka. Raczej w zakresie błędu statystycznego.

Zmiana przepisów, w których w teorii to pieszy ma pierwszeństwo, będąc na pasach, niestety nieco spowodowała, że tych wypadków było trochę więcej. Niestety specyfika wypadków na pasach powoduje często, że są to zdarzenia poważne. Tak samo jak urazy odniesione przez poszkodowanych.

Trudno więc ocenić, że zmiana przepisów wpłynęła rażąco pozytywnie na statystyki wypadków. Nadal niestety jest ich bardzo wiele.

Śmiertelny wypadek na pasach a odszkodowanie

Z powyższych przytoczonych przeze mnie statystyk wprost wynika, że na pasach dochodzi do wielu wypadków śmiertelnych. Skoro też ok. 20% wypadków na pasach to wypadki śmiertelne, to jest to statystyka porażająca. Faktem jest, że większość spraw o zadośćuczynienie i odszkodowanie za wypadek na pasach, to wypadki dosyć poważne w skutkach.

Jest więc wiele wypadków śmiertelnych lub też spraw, w których udaje się uratować życie pieszego przechodnia, ale skutki zdrowotne dla niego są bardzo poważne. Doznaje on poważnego uszczerbku na zdrowiu.

W takich przypadkach o zadośćuczynienie mogą powalczyć osoby najbliższe:

Niestety wiele podobnych wypadków to zdarzenia z udziałem małoletnich dzieci. Takie sprawy odszkodowawcze są najtrudniejsze. Cechują się największym dramatyzmem i co tu dużo mówić – krzywda rodziców, którzy stracą małe dziecko w wyniku wypadku komunikacyjnego jest potworna i trudna do opisania.

Nie ma co ukrywać, że z perspektywy pełnomocnika osób poszkodowanych sprawy z udziałem dzieci, zwłaszcza wypadki śmiertelne, po prostu zapadają w pamięć.

Odszkodowanie za wypadek poza pasami

Sporadycznie dochodzi natomiast do wypadków poza pasami. Co wtedy? Wiele zależy od tego, gdzie w zasadzie pieszy przechodził. Jeżeli jest to odległość 1-2 metrów, nie powinno to stanowić większego problemu. Zwłaszcza że w wielu miejscach pasy są naprawdę szerokie. Jeżeli jest to większa odległość, można założyć przyczynienie się poszkodowanego. Z pewnością takie zarzuty podniesie pozwany ubezpieczyciel.

Co oznacza przyczynienie? Że ubezpieczyciel, a następnie Sąd odejmą należne odszkodowanie za wypadek poza pasami o procent ustalonego przyczynienia. Zazwyczaj nie jest ono wysokie i wynosi 20-30%.

Co innego w sytuacji, gdy poszkodowany wejdzie na jezdnię kilkadziesiąt metrów od pasów bezpieczeństwa.

Wtedy można więc spodziewać się zarzutu wyłącznej winy ze strony poszkodowanego. Ubezpieczyciel wskaże więc, że to tylko i wyłącznie zachowanie poszkodowanego było przyczyną wypadku. I na tej podstawie odmówi zapłaty, powołując się na jedną z przesłanek egzoneracyjnych. Czy słusznie? Takie zarzuty są bardzo, bardzo trudne do wykazania, więc w przypadku otrzymania podobnej decyzji tym bardziej warto skierować sprawę do Sądu.

Powyższe przykłady dotyczą przypadków, gdy pieszy wejdzie na jezdnię, a nie na pobliskie przejście dla pieszych. Zupełnie inne są przypadki spraw, gdy piesi przechodzili przez jezdnię wtedy, gdy nie ma niej przejścia z pasami. Jest to dopuszczalne! Wtedy gdy odległość od takiego miejsca jest większa niż 100 metrów. Wbrew pozorom takich miejsc jest bardzo wiele, nawet w dużych polskich miastach. Jednak pieszy musi w takiej sytuacji zachować ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pojazdom.

Wtargnięcie na pasy na czerwonych świetle

W takich sytuacjach również możemy spodziewać się przyczynienia, które raczej będzie znaczące. Nie powinno natomiast pojawić się zarzutu wyłącznej winy poszkodowanego w sytuacji, gdy kierowca pojazdu przekroczy rażąco prędkość.

Takie przypadki nie należą wbrew pozorom do rzadkich.

Będzie więc mógł powalczyć o odszkodowanie za wypadek na pasach, jeżeli wejdziesz na nie na czerwonym świetle, w sytuacji gdy kierujący pojazdem będzie jechał bardzo szybko.

W takiej sytuacji kierowca, gdyby jechał z prędkością administracyjnie dozwoloną i prawidłowo obserwował jezdnię, mógłby zatrzymać się przed pasami. Potrzebna jest do tego jednak rekonstrukcja zdarzenia drogowego.

Rekonstrukcja wypadku drogowego w sprawie o odszkodowanie

W postępowaniu sądowym wypowie się zaś biegły do spraw rekonstrukcji wypadków drogowych, którzy szczegółowo oceni przebieg i przyczyny wypadku oraz ustali, kto w istocie i w jakim zakresie jest sprawcą zdarzenia.

Prowadziłem niedawno podobny proces sądowy, w którym poszkodowany Pan Roman (imię zmienione) niestety zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Wszedł on na jezdnię około 40 metrów przed pasami przed nadjeżdżający samochód. Ponadto był on pod wpływem alkoholu. Jak ustalił jednak biegły sądowy z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych, nawet gdyby poszkodowany wszedł na pasy, to kierowca pojazdu i tak nie zdążyłby zatrzymać pojazdu. Z uwagi na stan upojenia poszkodowanego i wtargnięcie na jezdnię obniżył wysokość zadośćuczynienia i odszkodowania dla członków rodziny aż o 70%. Co ważne, nastąpiła wypłata odszkodowania, mimo że kierowca nie przekroczył dopuszczalnej administracyjnie prędkości, a poszkodowany wchodził kilkadziesiąt metrów poza pasami.

Tak wysoki stopień przyczynienia zdarza się jednak bardzo rzadko. Niemniej jednak warto kierować do Sądu nawet sprawy, które pozornie wydają się beznadziejne.

Odszkodowanie za wypadek na pasach – jak uzyskać?

Po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, musi on przeprowadzić likwidację szkody. Zazwyczaj wydaje on decyzję w terminie 30 dni. Niemniej jako że wypadki na pasach to często skomplikowane sprawy, często nie jest to możliwe.

Ubezpieczyciel może czekać na zakończenie postępowania karnego lub też choćby na postawienie zarzutów kierowcy sprawcy wypadku. Co ważne i co zawsze podkreślam, nie wolno czekać ze zgłoszeniem szkody na zakończenie sprawy karnej. To częsty błąd, powielany nawet wśród prawników. Im wcześniej zgłosimy zdarzenie ubezpieczycielowi, tym lepiej.

Na przykład w kontekście odsetek ustawowych za opóźnienie.

W jakiej wysokości odszkodowanie za wypadek na pasach?

Tak jak wspominałem potrącenia na pasach często są bardzo poważne. Może więc dochodzić do bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu, uszkodzeń mózgu skutkujących trwałym kalectwem. Sądy więc mogą przyznawać od kilkunastu tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych i więcej, a nawet 1 000 000 zł.

W wielu tego typach spraw poszkodowanym poza odszkodowaniem i zadośćuczynienie należy się renta z tytułu zwiększonych potrzeb lub renta wyrównawcza.

Dla przypomnienia uszczerbek na zdrowiu nie jest najważniejszy.

Jeżeli chodzi o przedawnienie, zwykle są to wypadki poważne, więc można założyć nawet 20 lat. Ale lepiej wszcząć procedurę w pierwszych 3 latach od zdarzenia. W niektórych najpoważniejszych przypadkach można powalczyć o kolejne zadośćuczynienie, po raz drugi.

Radca Prawny

Piotr Stosio

Telefon 604183261


Zapraszamy do skorzystania z formularza. Sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie i zadośćuczynienie.


Odszkodowanie za wypadek na pasach Warszawa

Warszawa Prawnik Odszkodowanie za wypadek na pasach

Odszkodowanie za potrącenie na pasach

Prawnik wypadek na pasach

Legionowo prawnik wypadek na pasach

Piaseczno prawnik wypadek na pasach

Otwock prawnik wypadek na pasach

Wołomin prawnik wypadek na pasach

Piastów prawnik wypadek na pasach

Nowy Dwór Mazowiecki prawnik wypadek na pasach

Odszkodowanie Legionowo Wypadek na pasach

Odszkodowanie Piaseczno Wypadek na pasach

Piastów Odszkodowanie Wypadek na pasach

Odszkodowanie Nowy Dwór Mazowiecki Wypadek na pasach

Odszkodowanie Wołomin Wypadek na pasach


Piotr Stosio

Radca Prawny. Odszkodowania, zadośćuczynienie, obsługa prawna przedsiębiorców. Prawnik Warszawa Wola. Stawiam na skuteczność, rzetelność i dobry kontakt z klientem.https://warszawskakancelaria.com/

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do mnie