4.5/5 - (8 votes)

Ostatnio miałem mniej czasu na kolejne teksty, ale nadrabiam zaległości. Do tej pory pisałem o konkretnych sytuacjach, w których należy się zadośćuczynienie. Dzisiaj nieco inaczej – tekst będzie poświęcony konkretnemu urazowi. A więc – odszkodowanie i zadośćuczynienie za uraz kolana. Kiedy się należy, a kiedy nie.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za uraz kolana

Przyczyną urazu kolana może być wiele sytuacji. Czasami będzie to uraz na boisku piłkarskim, czasem wypadek przy pracy, a innym razem wypadek w tramwaju. W zależności od przyczyny zależeć będzie podstawa do wystąpienia o zadośćuczynienie za uraz kolana. Możliwe, że będzie dochodzone z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, gdy za uraz odpowiada inna osoba, albo też inny podmiot, a czasami w grę wchodzić będzie jedynie świadczenie z ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków.

W przypadku ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków wysokość świadczenia wynika z OWU oraz polisy. Natomiast w przypadku dochodzenia zadośćuczynienia z OC nie ma prostego przelicznika. Liczy się zakres doznanych cierpień i wiele innych czynników. Nie ma więc też limitu zadośćuczynienia. Może być więc ono naprawdę bardzo wysokie.

Zadośćuczynienie, w jakiej wysokości?

Wysokość żądania w takim przypadku uzależniona będzie od rodzaju urazu, dolegliwości bólowych. Ale też długości leczenia i kilku innych czynników. A więc w zależności, czy będzie to tylko skręcenie kolana czy znacznie poważniejsze naderwanie, bądź zerwanie więzadeł krzyżowych w kolanie.

Przy niewielkich stłuczeniach, w których krzywda poszkodowanego jest niewielka, zadośćuczynienie będzie niewielkie. Natomiast w przypadku zerwania więzadeł krzyżowych (kolanowych) poszkodowany może domagać się zadośćuczynienia za uraz kolana nawet w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Poza zadośćuczynieniem za uraz kolana kolana poszkodowany może domagać się odszkodowania w postaci zwrotu kosztów leczenia:

  • zabiegów medycznych, takich jak artroskopia,
  • lekarstw, okładów,
  • innych środków medycznych.

Jeden z najbliższych tekstów przygotuję natomiast na temat urazu kręgosłupa szyjnego. W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.

***

Przeczytaj o moim Kliencie, który w ramach ugody za uraz kolana otrzymał 140 000 zł. A łącznie ok. 200 000 zł.

Piotr Stosio

Radca Prawny


Skorzystaj z formularza i sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie


One thought on “Zadośćuczynienie za uraz kolana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *