Ostatnio miałem mniej czasu na kolejne teksty, ale nadrabiam zaległości. Do tej pory pisałem o konkretnych sytuacjach, w których należy się zadośćuczynienie. Dzisiaj nieco inaczej – tekst będzie poświęcony konkretnemu urazowi. A więc – odszkodowanie i zadośćuczynienie za uraz kolana. Kiedy się należy, a kiedy nie.

Przyczyną urazu kolana może być wiele sytuacji. Czasami będzie to uraz na boisku piłkarskim, czasem wypadek przy pracy, a innym razem wypadek w tramwaju. W zależności od przyczyny zależeć będzie podstawa do wystąpienia o zadośćuczynienie za uraz kolana. Możliwe, że będzie dochodzone z OC, gdy za uraz odpowiada inna osoba, a czasami w grę wchodzić będzie jedynie świadczenie z ubezpieczenia NNW.

W przypadku ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków wysokość świadczenia wynika z OWU oraz polisy. Natomiast w przypadku dochodzenia zadośćuczynienia z OC nie ma prostego przelicznika. Liczy się zakres doznanych cierpień.

 

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za uraz kolana

Wysokość żądania w takim przypadku uzależniona będzie od rodzaju urazu. A więc w zależności, czy będzie to tylko skręcenie kolana czy znacznie poważniejsze naderwanie, bądź zerwanie więzadeł krzyżowych w kolanie. Przy niewielkich stłuczeniach, w których krzywda poszkodowanego jest niewielka, zadośćuczynienie będzie po prostu niezasadne.

Poza zadośćuczynieniem za uraz kolana kolana poszkodowany może domagać się odszkodowania w postaci zwrotu kosztów leczenia:

  • zabiegów medycznych, takich jak artroskopia,
  • lekarstw, okładów,
  • innych środków medycznych.

Jeden z najbliższych tekstów przygotuję natomiast na temat urazu kręgosłupa szyjnego.

 

Piotr Stosio

Radca Prawny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.