5/5 - (1 vote)

Kończy się 2019 rok. Czas na pierwsze podsumowania. Wpisów na blogu Zadoscuczynienie.com było sporo. Chciałbym przypomnieć najważniejsze i najciekawsze z nich. A dodatkowo jeszcze raz pokazać za co poszkodowani mogą otrzymać zadośćuczynienie pieniężne.

 

Najciekawsze wpisy i najciekawsze sprawy o zadośćuczynienie w 2019 r.

Zacznę od tych, które były pierwsze. A były to następujące wpisy.

  • Zadośćuczynienie i odszkodowanie za poparzenie fajerwerkami. Ten wpis warto przypomnieć przed Nowym Rokiem, ponieważ często dochodzi do wypadków związanych z fajerwerkami właśnie w Sylwestra. W jednym z wyroków, które przytaczałem we wpisie, poszkodowany otrzymał 81  000 zł zadośćuczynienia za poparzenie fajerwerkami. To jednocześnie też dobry moment, żeby przypomnieć, że generalnie poszkodowani mogą liczyć na zadośćuczynienie za poparzenie.
  • Zadośćuczynienie za wypadek w tramwaju. Podobnych spraw rokrocznie toczy się wiele. Nie są one zwykle skomplikowane. Problematyczne może być jedynie ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za zdarzenie. Nie zawsze będzie to przedsiębiorstwo komunikacyjne (np. odszkodowanie od spółki Tramwaje Warszawskie). Czasem odpowiedzialny za zdarzenie będzie kierowca samochodu, który zajechał drogę tramwajowi.

Zadośćuczynienie za upadek w tramwaju

  • Błędna diagnoza lekarska. Ciekawy wyrok wydał na początku stycznia Sąd Najwyższy, przyznając pacjentce kwotę 50 000 zł zadośćuczynienia za błędną diagnozę. Wystarczające w ocenie Sądu Najwyższego było naruszenie praw pacjenta. To wysoka kwota.
  • Zadośćuczynienie po śmierci teściowejBądź teścia. Takich spraw toczy się coraz więcej w polskich sądach. Przyznawane kwoty są znacznie niższe niż zadośćuczynienie po śmierci męża, dziecka czy brata, lecz i tak mogą wynieść nawet 20-30 000 zł. Niemniej okoliczności sprawy mogą być różne.
  • Zadośćuczynienie za zatrucie salmonellą. Takie przypadki nadal zdarzają się, pomimo że placówki gastronomiczne spełniają wymagania higieniczne. Niedawno media donosiły, że zatruciu uległy wszystkie dzieci z dużego przedszkola w mieście na południu Polski. W zależności od krzywdy poszkodowani mogą uzyskać zadośćuczynienie i odszkodowanie.
  • Zadośćuczynienie za wypadek na hulajnodze elektrycznej. Wypadków w związku z jazdą na hulajnodze jest mnóstwo. Poszkodowanym może być osoba trzecia, potrącona przez hulajnogę. Ale także kierujący hulajnogą, który przewrócił się na przykład wskutek najechania na dziurę w chodniku. Istnieją już pierwsze sprawy, w których przyznano świadczenia.
  • Zadośćuczynienie za wypadek na trampolinie. Parki Trampolin stały się ciekawą i popularną metodą spędzania wolnego czasu. Dochodzi też do wypadków. A to może powodować odpowiedzialność odszkodowawczą zarządzającego Parkiem Trampolin.
  • Zadośćuczynienie za wypadek w rolnictwie. Nadal niewiele osób wie, że rolnicy posiadają obowiązkowe ubezpieczenie OC. W konsekwencji każdej poszkodowanej osobie należeć może się odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek w gospodarstwie rolnym. Samemu rolnikowi też.

 

Zadośćuczynienie może należeć się więcej niż raz

  • Oddzielnie chciałem przypomnieć tekst dotyczący możliwości uzyskania zadośćuczynienia po raz drugi i częściej. Chodzi o zadośćuczynienie za ten sam wypadek, ale w związku z pojawieniem się nowej krzywdy, która nie była objęta poprzednim postępowaniem. Każdą sprawę należy jednak przeanalizować oddzielnie.

W kolejnym 2020 roku postaram się być znacznie bardziej aktywny. Tym bardziej, że prowadzę wiele ciekawych i nietypowych spraw dotyczących zadośćuczynienia i odszkodowania.

Kończąc podsumowanie, życzę Państwu Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 🙂

 

Piotr Stosio

Radca Prawny

One thought on “Podsumowanie 2019 roku na blogu zadoscuczynienie.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *