PZU a w zasadzie Powszechny Zakład Ubezpieczeń jest największym polskim ubezpieczycielem. Poszkodowani czy uprawnieni często szukają informacji, jak odwołać się od niekorzystnej dla siebie decyzji. Wielokrotnie też otrzymałem o to pytania. Wychodząc naprzeciw w tekście przedstawiam kilka przydatnych informacji, jak napisać odwołanie od decyzji PZU.

PZU codziennie odmawia zapłaty zadośćuczynienia i odszkodowania w naprawdę wielu różnych sprawach, niezależnie od tego, czy chodzi o zadośćuczynienie za wypadek w rolnictwie, zadośćuczynienie za wypadek w tramwaju, czy odszkodowanie za wypadek w pracy. Wynika to z tego, że to największy polski ubezpieczyciel, a więc po prostu prowadzi też najwięcej spraw. Co za tym idzie jego likwidatorzy szkód popełniają też szereg błędów.

Jako przykład mogę podać sprawę Pana Michała, którą prowadziliśmy, a który początkowo sam próbował dochodzić odszkodowania. Przez długi czas nie otrzymywał żadnych informacji od PZU, faktycznie nie dostał ani jednej decyzji ostatecznej. Po wielu miesiącach w końcu uzyskał stanowisko, że sprawa się przedawniła. Dopiero po przygotowanym przez prowadzoną przez naszą Kancelarię odwołaniu, decyzja została zmieniona, uzyskał część środków. O pozostałą część będzie musiał powalczyć w sądzie.

No ale wracając do tematu głównego, jak napisać odwołanie od decyzji PZU?

Odwołanie od decyzji PZU

Przede wszystkim należy odpowiednio odnieść się do argumentów podnoszonych przez ubezpieczyciela. Dobrym pomysłem jest wskazanie wyroku sądowego, z których wprost wynika, że decyzja podjęta przez PZU jest błędna.

Oparcie się na konkretnym przepisach nie jest wymagane, ale jak najbardziej może się przydać. Od kilku lat działa nowa procedura reklamacyjna. Dlatego odwołanie od decyzji nazywa się reklamacją.

Jeżeli, odwołując się, kwestionujemy natomiast wysokość dokonanej wypłaty, to należy wskazać wszelkie okoliczności, które nie zostały odpowiednio wzięte pod uwagę przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia.

Co ważne, odwołanie można wnieść od każdej decyzji. Można je wnosić wielokrotnie. Warto przeanalizować ponownie posiadaną dokumentację, być może ubezpieczyciel nie wziął jej odpowiednio pod uwagę, a niektóre istotne dokumenty zupełnie pominął.

W jednym z kolejnych tekstów przygotuję dodatkowo wzór odwołania od decyzji PZU. Jeżeli natomiast zastanawiasz się, czy warto się odwoływać, to tak, zdecydowanie! 🙂

Piotr Stosio

Radca Prawny


Zapraszam też do zapoznania się z innymi wzorami odwołań od decyzji ubezpieczycieli:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.