PZU a w zasadzie Powszechny Zakład Ubezpieczeń jest największym polskim ubezpieczycielem. Poszkodowani czy uprawnieni często szukają informacji, jak odwołać się od niekorzystnej dla siebie decyzji. Wielokrotnie też otrzymałem o to pytania. Wychodząc naprzeciw, w tekście przedstawiam kilka przydatnych informacji, jak napisać odwołanie od decyzji PZU.

PZU codziennie odmawia zapłaty zadośćuczynienia i odszkodowania w naprawdę wielu różnych sprawach, niezależnie od tego, czy chodzi o zadośćuczynienie za wypadek w rolnictwie, zadośćuczynienie za wypadek w tramwaju, czy odszkodowanie za wypadek w pracy.

Wynika to z tego, że to największy polski ubezpieczyciel, a więc po prostu prowadzi też najwięcej spraw. Co za tym idzie jego likwidatorzy szkód popełniają też szereg błędów. A czasem też zwyczajnie nie chcą wypłacić jakichkolwiek świadczeń dla zasady. Wtedy poszkodowanemu pozostaje droga sądowa.

Skuteczne odwołanie od decyzji PZU

Na przykładzie mojego klienta. Jako przykład mogę podać sprawę Pana Michała (imię zmienione), którą prowadziłem a który początkowo sam próbował dochodzić zapłaty odszkodowania od PZU. Przedmiotem sprawy był uszkodzony samochód i koszty jego naprawy. Przez długi czas Pan Michał nie otrzymywał żadnych informacji od PZU. Nie dostał ani jednej decyzji ostatecznej, a jedynie kilka pism pobocznych, jak informacja o wysokości należnej kwoty.

Po wielu miesiącach w końcu uzyskał stanowisko, że sprawa się przedawniła. PZU odmówiło więc wypłaty na rzecz poszkodowanego. Po wniesionej reklamacji PZU podtrzymało decyzję. Dopiero po przygotowanym przez prowadzoną przez mnie Kancelarię odwołaniu, likwidatorzy PZU decyzję zmienili, a mój Klient uzyskał część środków. O pozostałą część będzie musiał powalczyć w sądzie. Okazało się, że bieg przedawnienia nawet nie rozpoczął biegu, wbrew pierwotnemu stanowisku PZU.

No ale wracając do tematu głównego, jak napisać odwołanie od decyzji PZU?

Odwołanie od decyzji PZU uszczerbek na zdrowiu

Przede wszystkim należy odpowiednio odnieść się do argumentów podnoszonych przez ubezpieczyciela. Dobrym pomysłem jest wskazanie wyroku sądowego, z których wprost wynika, że decyzja podjęta przez PZU jest błędna.

Oparcie się na konkretnym przepisach nie jest wymagane, ale jak najbardziej może się przydać. Od kilku lat działa nowa procedura reklamacyjna. Dlatego odwołanie od decyzji nazywa się reklamacją.

Jeżeli, odwołując się, kwestionujemy natomiast wysokość dokonanej wypłaty, to należy wskazać wszelkie okoliczności, które nie zostały odpowiednio wzięte pod uwagę przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia.

Co ważne, odwołanie można wnieść od każdej decyzji. Można je wnosić wielokrotnie. Uważam, że warto przeanalizować ponownie posiadaną dokumentację, być może ubezpieczyciel nie wziął jej odpowiednio pod uwagę, a niektóre istotne dokumenty zupełnie pominął. Jeżeli zastanawiasz się, jaki jest termin na odwołanie od decyzji PZU, to nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od przedawnienia roszczenia, zazwyczaj jest to albo 3 albo 20 lat, choć zdarza się i więcej. PZU ma natomiast 30 dni na odpowiedź na odwołanie.

W jednym z kolejnych tekstów przygotuję dodatkowo wzór odwołania od decyzji PZU. Jeżeli natomiast zastanawiasz się, czy warto się odwoływać, to tak, zdecydowanie! 🙂

Niezależnie czy chodzi o odwołanie od odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, odwołanie od decyzji o zalaniu mieszkania czy każdej innej sprawy.

Piotr Stosio

Radca Prawny


Zapraszam też do zapoznania się z innymi wzorami odwołań od decyzji ubezpieczycieli:

Możesz je pobrać za darmo, klikając w linki powyżej.

Zapraszam do kontaktu jeżeli chcesz napisać odwołanie od decyzji PZU.


Piotr Stosio

Radca Prawny. Odszkodowania, zadośćuczynienie, obsługa prawna przedsiębiorców. Prawnik Warszawa Wola. Stawiam na skuteczność, rzetelność i dobry kontakt z klientem.https://warszawskakancelaria.com/

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do mnie