Sylwester, Nowy Rok oraz okres karnawału – to właśnie wtedy najczęściej odpalane są fajerwerki. Dlatego początek roku to idealny moment na ten tekst. Zadośćuczynienie i odszkodowanie za fajerwerki, a w zasadzie za szkody, które może wywołać ich odpalenie.
Fajerwerki to materiał pirotechniczny, który przecież może być wyjątkowo niebezpieczny dla otoczenia. Nieodpowiedzialne używanie petard, sztucznych ogni i fajerwerków niesie zagrożenia dla zdrowia, życia oraz mienia osób, zwłaszcza w sytuacji gdy szkody powodują tzw. niewybuchy. W przypadku uszkodzenia ciała uzasadnione może być żądanie o zadośćuczynienie i odszkodowanie za fajerwerki.
Najczęściej w przypadku nieumiejętnego użycia fajerwerków dochodzi do urazów rąk. Zdarzają się także wybicia oka i urazy głowy. A także zwykłe poparzenia. Zazwyczaj za urazy odniesione przez odpalone fajerwerki odpowiedzialność ponosi organizator imprezy, bądź osoba, które je odpaliła. Obowiązkiem organizatora jest odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie imprezy, w tym przede wszystkim w zakresie odpalenia petard.
W pierwszej kolejności w przypadku uszkodzenia ciała ustalić należy zatem organizatora imprezy, w której poszkodowany bierze udział. Gdy impreza sylwestrowa ma charakter zamknięty zazwyczaj nie będzie to problemem, a odpowiedzialny będzie przedsiębiorca, u którego poszkodowani bawili się. Gorzej, gdy poszkodowani samodzielnie kupili fajerwerki i nieumiejętnie je odpalili. Niemniej i w takich sytuacjach możliwe jest uzyskanie odszkodowania za fajerwerki, o czym będzie za chwilę.
Zadośćuczynienie i odszkodowanie za fajerwerki od gminy
Co w sytuacji, gdy do urazu dojdzie podczas odpalenia petard na ogólnej miejskiej imprezie? Taki stan faktyczny był przedmiotem orzeczenia Sądu Najwyższego z 20 lipca 2005 r. Uznał on, że obowiązkiem gminy, która zaprosiła mieszkańców na imprezę sylwestrową, było zapewnienie bezpieczeństwa w tłumie. Jeżeli tego nie zrobiła i pozwoliła na odpalanie petard, ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wypadkiem, do którego doszło. W takiej sytuacji, gdy do poparzenia przez fajerwerki dojdzie podczas imprezy organizowanej przez gminę, można wystąpić zadośćuczynienie i odszkodowanie za fajerwerki do gminy. Najlepiej popierając wezwanie oświadczeniami świadków zdarzenia.
Wysokość żądania powinny natomiast determinować szkody. W przypadku zadośćuczynienia pieniężnego wszystko zależy od stopnia krzywdy. W jednym z ostatnich wyroków Sąd Okręgowy w Łodzi przyznał poszkodowanemu kwotę 81 000 zł. Do tego należy dodać roszczenie o odszkodowanie.
Nieumiejętne odpalenie fajerwerków, zwykle połączenie z upojeniem alkoholem odpalającego, może wiązać się także ze szkodą na mieniu, np. uszkodzeniu mogąc ulec pozostawione na parkingach samochody. Może dojść do wgniecenia dachu, a nawet zbicia szyby. W takiej sytuacji ich właściciele również mogą wystąpić o odszkodowanie.
Warto natomiast pamiętać, że roszczenie o zadośćuczynienie i odszkodowanie za fajerwerki przedawnia się po 3 latach od zdarzenia.
W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.
Piotr Stosio
Radca Prawny
Zapraszam także do przeczytania mojego poprzedniego wpisu o zadośćuczynieniu za śmierć brata.