Wiele wypadków drogowych w Polsce związanych jest z rowerzystami, zarówno na terenie miast, jak i poza nimi. Wypadek drogowy nie jest jednak jedyną sytuacją, w jakiej poszkodowany może uzyskać zadośćuczynienie za wypadek na rowerze. Zapraszam do przeczytania mojego tekstu.
Zacznę od statystyk. Komenda Główna Policji prowadzi statystyki wypadków drogowych. Zgodnie z nimi tylko w 2018 roku rowerzyści uczestniczyli w aż 4,7 tysiąca wypadków drogowych. Zginęło w nich aż 286 osób.
Prowadzę i prowadziłem co najmniej kilka podobnych spraw. Pamiętam historię Pana Michała, który został potrącony w lesie, gdy jechał rowerem. Kierowca pojazdu nie dostosował prędkości, choć jezdnia, jak to w lesie, była nieco uszkodzona, a świeciło też mocne słońce. Powinien przy takich warunkach atmosferycznych znacząco zmniejszyć prędkość, ale tego nie zrobił.
Naprawdę mam wrażenie, że wspomniane wyżej statystyki nie poprawiają się, a wręcz pogarszają. Rowerzyście mogą uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie nie tylko w sytuacji, gdy zostaną potrąceni przez samochód. Zadośćuczynienie za wypadek na rowerze może przysługiwać im w wielu innych sytuacjach. Na przykład:
- Przy zderzeniu obu rowerzystów.
- W sytuacji gdy rowerzysta przewróci się na dziurawiej nawierzchni jezdni, drogi rowerowej bądź chodnika.
- Gdy rowerzysta zostanie potrącony przez samochód.
Zadośćuczynienie za wypadek na rowerze
Poszkodowanemu za wypadek na rowerze przysługuje:
- Zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę.
- Zwrot kosztów leczenia i zakupu lekarstw.
- Zwrot utraconych dochodów.
- Odszkodowanie za opiekę osób trzecich świadczonej przez osoby trzecie.
- Zwrot kosztów dojazdów do placówek medycznych.
- W niektórych, najpoważniejszych przypadkach także renta po wypadku.
- Zwrot kosztów naprawy uszkodzonego roweru lub zakupu nowego roweru.
Zadośćuczynienie pieniężne przy wypadkach rowerzystów może wynosić od kilkunastu tysięcy w górę, aż do nawet kilkuset tysięcy złotych. Rzadko przekracza milion złotych, choć zapewne zdarzają się i takie sprawy.
Zderzenie rowerzysty z pojazdem
Nie się ukryć, że w przypadku zderzenia rowerzysty z samochodem to ten pierwszy jest bardziej poszkodowany. Zwykle wypadek na rowerze wskutek zderzenia z samochodem wiąże się z poważnymi urazami w postaci urazów rąk i nóg.
Na szczęście w takich sytuacjach kierowca pojazdu odpowiada na zasadzie ryzyka, co oznacza że istnieje minimalna szansa, że jego ubezpieczyciel odmówi wypłaty. Ale może próbować wykazywać przyczynienie rowerzysty, na przykład w sytuacji gdy ten po zmroku jechał bez świateł. Albo też gdy rowerzysta nie miał kasku. Niemniej zazwyczaj jest ono minimalne.
Uważam jednak, że nie należy zgadzać się na ustalenie przyczynienia. Sam fakt braku świateł nie oznacza z góry, że ubezpieczyciel ma wypłacić z góry poszkodowanemu niższe odszkodowanie.
Wypadek na rowerze a dziura w jezdni
Rowerzysta może uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie nie tylko w sytuacji, gdy zostanie potrącony przez samochód. Osobną kwestią pozostają wypadki związane z uszkodzoną nawierzchnią jezdni, bądź chodnika. Takie wypadki zdarzają się bardzo. Z drugiej strony bardzo rzadko poszkodowani występują z roszczeniami o odszkodowanie i zadośćuczynienie za podobne zdarzenia. Znacznie rzadziej niż po prostu upadki pieszych na nierównym chodniku.
Ale procedura jest podobna. Poszkodowany rowerzysta, który wjechał w dziurę i doznał obrażeń ciała o zadośćuczynienie za wypadek na rowerze może wystąpić względem zarządcy drogi lub jego ubezpieczyciela. Nie da się ukryć, że są to jednak znacznie poważniejsze wypadki. Upadek z roweru oznacza co najmniej poważniejsze potłuczenia, a często też złamania rąk.
Rowerzysta może też uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie, gdy zostanie potrącony przez innego rowerzystę.
W przypadku pytań zapraszam do kontaktu! Chętnie odpowiem na nie w komentarzu lub w wiadomości prywatnej. Jeżeli zastanawiasz się, jak opisać wypadek na rowerze ubezpieczyciela, albo jak odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, to skontaktuj się ze mną.
Piotr Stosio
Radca Prawny Warszawa Odszkodowania
*****
Skorzystaj z formularza i sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie