5/5 - (1 vote)

Hulajnogi już na stałe zagościły na ulicach i chodnikach polskich miast. Te najszybsze osiągają prędkość nawet do 40 km/h, a nawet i więcej. Dochodzi więc do coraz większej liczby wypadków. Poszkodowani, którzy doznali obrażeń ciała, mogą uzyskać odszkodowanie za wypadek na hulajnodze. I to nie mało! Niejednokrotnie kwoty te mogą być naprawdę wysokie.

 

Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze

Do jazdy elektryczną hulajnogą nie jest potrzebne prawo jazdy, a jedynie wyobraźnia. A tej często brakuje. Z publikacji coraz częściej pojawiających się w mediach na temat elektrycznych hulajnóg wynika, że w czołowych warszawskich klinikach ortopedycznych codziennie pojawia się nawet 20-30 pacjentów, którzy doznali urazu wskutek kontaktu z hulajnogą lub będąc potrąconymi przez samochody, których kierowcy nie zważają na hulajnogi.

Ponoć w samej tylko Warszawie dostępnych do wypożyczenia jest około 5 000 hulajnóg. Wśród poszkodowanych są zarówno kierujący, jak i zwykli przechodnie potrąceni przez nieodpowiedzialnych kierujących. Kilkanaście procent z nich ma złamania rąk i nóg. Mogą więc uzyskać odszkodowanie za wypadek na hulajnodze i potrącenie przez nią. A także inne świadczenia odszkodowawcze.

 

Odszkodowanie dla poszkodowanego wskutek potrącenia przez hulajnogę

W pierwszej kolejności należy zadać pytanie, kto będzie odpowiedzialny za wypadek na hulajnodze? Przede wszystkim sprawca. Jadący hulajnogami w odróżnieniu od posiadaczy samochodów nie muszą mieć obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zdarza się jednak coraz częściej, że posiadają prywatne, dobrowolne ubezpieczenie OC. Zazwyczaj jest ono dodawane wraz z ubezpieczeniem mieszkania, albo jako dodatek do ubezpieczenia OC pojazdu.

Zwykle w ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym suma ubezpieczenia wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to więc kwota wystarczająca na zaspokojenie roszczeń poszkodowanych.

Niemniej nawet w przypadku braku ubezpieczenia OC warto wystosować roszczenia wyłącznie względem sprawcy wypadku. Co istotne, odpowiada on na zasadzie ryzyka. To oznacza, że niemal nie może się uwolnić od odpowiedzialności za zdarzenie. Odpowiedzialność kierującego hulajnogą opiera się na tej samej zasadzie co kierowca samochodu.

Oprócz sprawcy wypadku i ubezpieczyciela sprawcy wypadku rozważyć należy także złożenie roszczeń przeciwko firmie zarządzającej hulajnogami.

Co po wypadku? Warto spisać ze sprawcą wypadku oświadczenie o przebiegu zdarzenia, a także pozyskać jego dane. Oczywiście w sytuacji gdy doznane urazy nie są aż tak poważne. Bardzo często kończy się jednak przyjazdem karetki.

Odszkodowanie dla kierującego hulajnogą

Co natomiast w przypadku, gdy urazu dostanie kierujący hulajnogą? W takiej sytuacji wiele zależy od tego, co się wydarzyło. Jeżeli przyczyną wypadku jest wyłącznie zachowanie kierującego, np. w przypadku rażącego przekroczenia przez niego prędkości, to szanse na uzyskanie odszkodowania zmniejszają się.

Niemniej jednak kierującego hulajnogą należy potraktować także jak zwykłego przechodnia, który doznał urazu w zderzeniu z samochodem.

Gdy hulajnoga wpadnie w dziurę

Co innego w sytuacji, gdy przyczyną wypadku jest dziura w chodniku, bądź ścieżce rowerowej, którą porusza się hulajnoga. Albo też gdy krawężnik jest zbyt wysoki, a studzienka za mocno wystaje.

W takiej sytuacji istnieje możliwość zgłoszenia roszczeń do zarządcy chodnika, bądź drogi. Kierujący może więc uzyskać odszkodowanie za wypadek na hulajnodze. Wtedy postępowanie toczy się podobnie do spraw za upadek na dziurawym, bądź śliskim chodniku.

Poszkodowany może uzyskać zadośćuczynienie pieniężne, a także odszkodowanie za koszty leczenia, utraconych dochodów i inne.

Ile wynosi odszkodowanie za wypadek na hulajnodze?

Wszystko zależy od okoliczności wypadku i doznanych w jego wyniku urazów. Przykładowo za złamanie ręki na hulajnodze poszkodowany może uzyskać od 15 000 zł do nawet 100 000 zł tytułem zadośćuczynienia pieniężnego. Wiele zależy od rodzaju złamania, długości leczenia, a także skutków i konsekwencji samego urazu.

Oczywiście poszkodowany, jeżeli jest właścicielem hulajnogi, może też uzyskać odszkodowanie za uszkodzenia z nią związane.

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania za wypadek na hulajnodze

W przypadku problemów z uzyskaniem odszkodowania za wypadek na hulajnodze zapraszam do kontaktu. Prowadzę kilka spraw związanych z podobnymi zdarzenia, w tym dotyczące poważnych złamań rąk i nóg.

 

Piotr Stosio

Radca Prawny


Zapraszam do kontaktu. Napisz i sprawdź bezpłatnie, czy należy Ci się odszkodowanie za wypadek na hulajnodze elektrycznej.


7 thoughts on “Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze

  1. Czy jest mozliwosc uzyskania odszkodowania za przewrócenie się na nierównym chodniku, gdy prędkość była wysoka?

  2. Czy za wypadek że skutkiem złamania ręki przez to za hulajnoga nie była w pełni sprawna nie działały hamulce moża dobiegać się odszkodowania zadośćuczynienia? Jakie są szanse ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *