Hulajnogi już na stałe zagościły na ulicach i chodnikach polskich miast. Te najszybsze osiągają prędkość nawet do 40 km/h. Dochodzi więc do coraz większej liczby wypadków. Poszkodowani, którzy doznali obrażeń ciała, mogą uzyskać odszkodowanie za wypadek na hulajnodze.

Do jazdy elektryczną hulajnogą nie jest potrzebne prawo jazdy, a jedynie wyobraźnia. A tej często brakuje. Z publikacji coraz częściej pojawiających się w mediach na temat elektrycznych hulajnóg wynika, że w czołowych warszawskich klinikach ortopedycznych codziennie pojawia się 20-30 pacjentów, którzy doznali urazu na hulajnodze. Kilkanaście procent z nich ma złamania rąk i nóg. Mogliby więc uzyskać odszkodowanie za wypadek na hulajnodze i potrącenie przez nią.

 

Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze

Kto będzie odpowiedzialny za wypadek na hulajnodze? Przede wszystkim sprawca. Jadący hulajnogami w odróżnieniu od posiadaczy samochodów nie muszą mieć obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zdarza się jednak coraz częściej, że posiadają prywatne, nieobowiązkowe ubezpieczenie OC. Zazwyczaj jest ono dodawane wraz z ubezpieczeniem mieszkania, albo jako dodatek do ubezpieczenia OC pojazdu.

Zwykle w ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym suma ubezpieczenia wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to więc kwota wystarczająca na zaspokojenie roszczeń poszkodowanych. Oprócz sprawcy wypadku i ubezpieczyciela sprawcy wypadku rozważyć należy także złożenie roszczeń przeciwko firmie zarządzającej hulajnogami.

 

Odszkodowanie dla kierującego hulajnogą

Co natomiast w przypadku, gdy urazu dostanie kierujący hulajnogą? W takiej sytuacji wiele zależy od tego, co się wydarzyło. Jeżeli przyczyną wypadku jest wyłącznie zachowanie kierującego, np. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości, to szanse na uzyskanie odszkodowania są nieduże.

Istotna jest specyfika pojazdu. Hulajnogi mają małe kółka. Mimo niewielkiej prędkości nie dają sobie rady z przeszkodami, jakie są na chodnikach. Przede wszystkim z krawężnikami, studzienkami czy innymi dziurami.

Co innego w sytuacji, gdy przyczyną wypadku jest dziura w chodniku, bądź ścieżce rowerowej, którą porusza się hulajnoga. Albo też gdy krawężnik jest zbyt wysoki, a studzienka za mocno wystaje.

W takiej sytuacji istnieje możliwość zgłoszenia roszczeń do zarządcy chodnika, bądź drogi. Kierujący może więc uzyskać odszkodowanie za wypadek na hulajnodze. Wtedy postępowanie toczy się podobnie do spraw za upadek na dziurawym, bądź śliskim chodniku.

Poszkodowany może uzyskać zadośćuczynienie pieniężne, a także odszkodowanie za koszty leczenia, utraconych dochodów i inne.

 

Piotr Stosio

Radca Prawny

 

 

One thought on “Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.