5/5 - (1 vote)

Możliwość otrzymania zadośćuczynienia pieniężnego po śmierci brata dziecka czy ojca nie budzi wątpliwości. Co innego po śmierci teściowej. Pomimo to zapadają wyroki sądowe przyznające zadośćuczynienie pieniężne po śmierci teściowej. O tym będzie najbliższy tekst. Zapraszam do przeczytania. 

Podstawą do żądania zadośćuczynienia jest czyn niedozwolony – wypadek komunikacyjny, wypadek przy pracy. Może być to też błąd medyczny. Ale też wypadek w rolnictwie lub każde inne zdarzenie, za które odpowiada osoba trzecia.

Sprawy o zadośćuczynienie i odszkodowanie po śmierci teściowej nie są oczywiste. Muszę przyznać, że do dzisiaj pamiętam historię Pani Jadwigi (imię zmienione), która swoją teściową traktowała jak matkę, albo i lepiej. W takiej sytuacji nietrudno było wykazać relacje łączące ją z teściową. Pani Jadwiga zadośćuczynienie więc otrzymała.

Roszczeń można dochodzić w ciągu nawet 20 lat od śmierci zmarłego. Zależy to od terminu przedawnienia roszczenia o zadośćuczynienie, jaki ma zastosowanie w konkretnej sprawie.

Zadośćuczynienie po śmierci teściowej

Zgodnie z art. 446 § 4 Kodeksu cywilnego sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Jak widać, w przepisie mowa jest o tym, że świadczenia przysługują za śmierć najbliższego członka rodziny, ale nie do końca wiadomo, kto nim jest. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.

Przyjmuje się, że najbliższym członkiem rodziny nie musi być koniecznie siostra, córka, mąż, bądź dziecko. Liczą się raczej faktyczne relacje łączące dane osoby. Dlatego zadośćuczynienie po śmierci teściowej może należeć się zięciowi lub synowej. Zadośćuczynienie może też należeć się konkubentowi, ale też sąsiadowi. A znowu może nie należeć się siostrze lub dziadkowi, którzy nie utrzymali żadnych kontaktów ze zmarłym przed jego śmiercią. Wszystko zależy od konkretnej relacji łączącej osobę zmarłą z osobą dochodzącą roszczeń.

W jakiej wysokości dostaniesz zadośćuczynienie?

Zwykle sądy przyznają zadośćuczynienie po śmierci teściowej w wysokości około kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście w sytuacji, gdy jest ono uzasadnione. Wiele zależy od stopnia relacji rodzinnej łączącej ze zmarłą teściową, a także od krzywdy doznanej w wyniku jej śmierci. Pozostałe elementy, które będą brane pod uwagi to choćby wspólne zamieszkiwanie w domu rodzinnym z teściową przed jej śmiercią, a także sposób przeżywania śmierci teściowej.

Przykładowo w jednym z wyroków Sąd Rejonowy w Kościerzynie z dnia 15 czerwca 2015 r. przyznał synowej po śmierci teścia kwotę 20 000 zł. Zdarzają się jednak kwoty znacznie wyższe, na przykład w sytuacja gdy teściowa była traktowana niemal jak własna matka.

Podsumowując, zięć, synowa mogą być uprawnieni do żądania zadośćuczynienia po śmierci teściowej bądź teścia, z tym że muszą wykazać bliskość relacji z teściową. Wbrew pozorom to nie musi być takie trudne.

 

Piotr STOSIO

Radca Prawny

 


Skorzystaj z formularza i sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie


6 thoughts on “Zadośćuczynienie po śmierci teściowej

  1. Panie Mecenasie, czy należy mi się zadośćuczynienie, jeżeli mieszkałem z teściową przez 2 lata? Zginęła w wyniku wypadku.

    1. To zależy od relacji z teściową i krzywdy poniesionej w wyniku jej śmierci. Zapraszam do kontaktu ze mną pod nr 604183261, pomogę wszystko ustalić.

  2. Panie Mecenasie jak wygląda sytuacja gdy pozostaje się w związku nie sformalizowanym (bez ślubu) a posiada się ubezpieczenie w którym zawarte jest zadośćuczynienie po śmierci tescia/teściowej? W PZU przy zawieraniu wspólnej polisy można określić ta druga osobę jako partnera zyciowego( zamiast mąż /żona) zastanawiam się jak to się ma do wypłaty świadczenia oraz jak to wygląda w innych firmach ubezpieczeniowych?

    1. Dzień dobry! To trochę co innego, zadośćuczynienie dotyczy krzywdy doznanej po śmierci teściowej w wyniku czynu niedozwolonego (wypadek drogowy, w rolnictwie, przy pracy i wiele innych). W takim przypadku liczy się faktyczna relacja.

      W przypadku dodatkowego ubezpieczenia prywatnego decydują ogólne warunki ubezpieczenia.

  3. Panie Mecenasie ja ja mieszkałam z teściową przez 22 lata i teraz się wyprowadziłam z domu czy cosi się należy za śmierć teściowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *