5/5 - (1 vote)

Czy można otrzymać zadośćuczynienie po latach? Pewnie wielu poszkodowanych zastanawia się, czy po wielu latach warto na nowo rozpoczynać walkę o zadośćuczynienie i odszkodowanie. W poniższym tekście przedstawię, jakie są możliwości uzyskania zadośćuczynienia po wielu latach.

O przedawnieniu roszczenia o zadośćuczynienie już pisałem. Generalnie zastosowanie ma 3-letni, bądź 20-letni termin przedawnienia. Ten drugi w sytuacji, gdy mamy do czynienia z przestępstwem. Przy czym nie ma znaczenia, czy zapadł wyrok skazujący sprawcę za określony czyn niedozwolony. W toku procesu cywilnego sąd sam jest w stanie ustalić, czy doszło do przestępstwa.

A co w sytuacjach, gdy poszkodowani otrzymali już raz zadośćuczynienie, a ich stan zdrowia po latach pogorszył się?

Taka sytuacja powtarza się bardzo często. Poszkodowany otrzymał już zadośćuczynienie, np. za wypadek komunikacyjny. Ale po latach stan jego zdrowia znacząco pogarsza się, a przyczyną tego są urazy odniesione w wyniku tego zdarzenia.

Zdarza się więc, że poszkodowani dopiero po latach są poddani nowej krzywdzie. Na przykład tej związanej ze zmianami zwyrodnieniowymi, albo koniecznością poddania się kolejnej operacji po złamanej nodze, bądź ręce.

 

Zadośćuczynienie po latach

Dlatego też, jeżeli pojawi się nowa krzywda, mogą powalczyć o kolejne zadośćuczynienie po latach. Tej związanej wyłącznie z nowopowstałą krzywdą.

Zgodnie z art. 4421 § 1 i 3 KC tzw. „nowa” szkoda nie może przedawnić się wcześniej niż z upływem 3 lat, od kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. A to oznacza, że nie został w żaden sposób ograniczony czas, w jakim może ujawnić się szkoda na osobie, za którą odpowiedzialność ponosi sprawca danego zdarzenia. Oczywiście kolejny proces odszkodowawczy, mogący toczyć się nawet po długim czasie od wystąpienia zdarzenia wyrządzającego szkodę, może wiązać się z istotnymi trudnościami dowodowymi potęgowanymi upływem czasu. Ale na to również są odpowiednie sposoby.

Jeśli więc w przyszłości wystąpią u poszkodowanych, w związku ze zdarzeniem powodującym szkodę, nowe – inne skutki, to przedawnienie roszczeń z nimi związanych rozpocznie bieg od momentu kiedy się one ujawnią bez potrzeby istnienia w tym względzie wcześniejszego wyroku ustalającego. Poszkodowany nie musi w takiej sytuacji przejmować się przedawnieniem.

Wszystko z uwagi o przepisy wynikające z Kodeksu cywilnego. Dotyczą one dochodzenia roszczeń na podstawie czynów niedozwolonych i odpowiedzialności kontraktowej. Niezależnie od tego, czy chodzi o odszkodowanie od dewelopera po latach czy zadośćuczynienie po latach za uszczerbek na zdrowiu.

Jeżeli więc zastanawiasz się, czy warto ponownie wystąpić z roszczeniami odszkodowawczymi, wydaje się, że jak najbardziej. Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o odszkodowanie za wypadek przy pracy, zadośćuczynienie za wypadek w tramwaju, czy zadośćuczynienie za wypadek na hulajnodze.

Piotr Stosio

Radca Prawny

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.

6 thoughts on “Zadośćuczynienie po latach, po raz drugi

  1. Pracowalem w firmie rodzinnej ale nie zostalem zarejestrowany czy moge ubiegac sie o zadoscuczynienie? wyszlo to po czasie jak dostalemz Zusu kapital poczadkowy i wtedy przebywalem na urlopie okolicznosciowym

      1. Pracowalem w firmie rodzinnej ale nie zostalem zarejestrowany czy moge ubiegac sie o zadoscuczynienie? wyszlo to po czasie jak dostalemz Zusu kapital poczadkowy i wtedy przebywalem na urlopie okolicznosciowym

      2. Pracowalem w firmie rodzinnej ale nie zostalem zarejestrowany czy moge ubiegac sie o zadoscuczynienie? wyszlo to po czasie jak dostalemz Zusu kapital poczadkowy i wtedy przebywalem na urlopie okolicznosciowym

  2. tak chodzi o niezarejestrowanie dowiedzialem sie jak dostalem z zuzu kapital poczadkowy i tam jest zaznaczone od do ze przebywalem na urlopie okolicznosciowym z czego nie wiedzialem bo no jak z rodzinnym interesie moze byc prosze o odpowiedz czy warto sie ubiegac o ten fakt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *