5/5 - (1 vote)

Czy warto podpisać ugodę z ubezpieczycielem? Pewnie, gdy prowadzisz spór z ubezpieczycielem, zastanawiasz się nad tym, gdy pojawia się taka propozycja. O plusach i minusach takiego rozwiązania opowiem w poniższym tekście.

Jestem zwolennikiem zawierania ugód. Ale wyłącznie tych dobrych i korzystnych dla poszkodowanego, gdy otrzymuje on odpowiednie świadczenia tytułem zadośćuczynienia, odszkodowania lub renty. Niestety często zdarzają się sytuacje, w których poszkodowany otrzymuje propozycję podpisania ugody poprzez dopłatę 300 zł, a pierwsza wypłata wynosi 500 zł. Taka ugoda jest zupełnie nieopłacalna. Mówię jej zdecydowanie: NIE!

Generalnie ugody na etapie przedsądowym są nieopłacalne. Tam gdzie poszkodowany może uzyskać 100 000 zł nie powinien zgadzać się na zawarcie ugody poprzez zapłatę 20 000 zł. Nie ma tu żadnej korzyści po stronie poszkodowanej, traci natomiast 80 000 zł, a z odsetkami i kosztami zastępstwa procesowego być może nawet 100 000 zł. Tymczasem wiele dużych firm odszkodowawczych namawia poszkodowanych do zawierania niekorzystnych porozumień.

Czy warto podpisać ugodę z ubezpieczycielem?

No właśnie, wszystko zależy od konkretnej propozycji. Oczywiście w oparciu o szczegóły danej sprawy. Myślę, że w przypadku urazów ciała minimalną kwotą, na jaką warto zdecydować się to 5 000 zł-7 000 zł. Zwłaszcza przy niewielkich urazach kręgosłupa, typu wiplash.

Warto pamiętać, że podpisanie ugody z ubezpieczycielem czasami zamyka dalsze roszczenia poszkodowanego, gdy ten zrzeka się ich wobec ubezpieczyciela. Dlaczego czasami? Tu muszę zrobić małą dygresję, ale jakże ciekawą!

Otóż, często po ugodach z ubezpieczycielem, istnieje możliwość dalszego dochodzenia roszczeń, gdy poszkodowany… nie zrzeka się ich na przyszłość. To wbrew pozorom zdarza się bardzo często! 

Już nawet nie chodzi o dochodzenie zadośćuczynienia drugi raz po kilku latach.

Jeżeli więc zastanawiasz się, czy podpisać ugodę, napisz do mnie. Wspólnie przeanalizujemy twoją sytuację prawną i zasadność podpisania ugody z ubezpieczycielem.

Piotr Stosio

Radca Prawny


Przeczytaj także o możliwości uzyskania zadośćuczynienia za wypadek na motocyklu.


Zapraszam do skorzystania z formularza. Napisz i sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie. Sprawdź też, czy warto zawrzeć ugodę z ubezpieczycielem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *