Spożywanie alkoholu czasami prowadzi do agresji. A wtedy zdarzają się bójki i pobicia i inne zdarzenia powodujące uszczerbek na zdrowiu. Coraz częściej polskie sądy przyznają poszkodowanym zadośćuczynienie za pobicie na dyskotece.
Od kogo dochodzić roszczeń?
Zwykle poszkodowani dochodzą zasądzenia świadczeń od właścicieli klubów i dyskotek, bądź organizatorów imprezy. Podstawę prawną ich roszczeń stanowi art. 415 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z tym przepisem kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Ewentualna wina właścicieli dyskotek polegać może na niedochowaniu należytej staranności. A ta przejawiać może się chociażby w zatrudnieniu nieodpowiedniej, zbyt niewielkiej, liczby wykwalifikowanych pracowników ochrony, którzy nie zawsze są w stanie zapanować nad bawiącymi się. Prowadzący dyskotekę powinien dołożyć bowiem szczególnej ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom imprezy.
Oczywiście istnieje możliwość pozwania bezpośrednio sprawcy zdarzenia. A także obu podmiotów, właściciela dyskoteki i sprawcy zdarzenia. Warto pamiętać, że zadośćuczynienie może być zasadne nie tylko pobicie na dyskotece, ale też w każdym innym miejscu poza nią. Wówczas jednak odpowiedzialnym będzie raczej tylko sprawca pobicia.
Ważnym dowodem w tego typu sprawach są nagrania z monitoringu oraz zeznania świadków. Z drugiej strony organizator imprezy może bronić się argumentem zatrudnienia odpowiedniej liczby ochroniarzy, a także winą osoby trzeciej, niezwiązanej z nią w żaden sposób.
Zadośćuczynienie za pobicie na dyskotece – jakich kwot dochodzić?
W jakiej wysokości może być zasadne zadośćuczynienie za pobicie na dyskotece? Każdorazowo kwota ustalana jest w oparciu o okoliczności danej sprawy, które związane są przede wszystkim z obrażeniami ciała jakich doznał poszkodowany. Sąd rozpoznający sprawę bierze pod uwagę wiele aspektów. Czy uszczerbek na zdrowiu ma znaczenie? Zdecydowanie tak, jako jeden z elementów wpływających na wysokość zadośćuczynienia.
Zazwyczaj są to kwoty od kilku, kilkunastu do nawet 200 000 zł, choć zdarzyć się mogą oczywiście znacznie wyższe, gdy obrażenia poszkodowanego są bardzo poważne, a doznane obrażenia mają charakter trwały.
Mowa oczywiście wyłącznie o zadośćuczynieniu pieniężnym, do tego dochodzą inne roszczenia odszkodowawcze:
- Koszty leczenia.
- Koszty utraconych dochodów.
- Inne świadczenia, w tym rentowe.
- Koszty opieki świadczonej przez osoby trzecie.
Radca Prawny
Zachęcam też do przeczytania innych tekstów, w tym na temat zadośćuczynienia i odszkodowania za fajerwerki.
2 komentarze
Łukasz · 27 października 2019 o 12:24 pm
Zostałem pobity poza dyskoteką, czy należy mi się zadośćuczynienie?
Piotr Stosio · 27 października 2019 o 12:26 pm
Jeżeli ustalono sprawcę, to tak. Jak najbardziej. Pozdrawiam, Piotr Stosio.