5/5 - (1 vote)

To trudny wpis. Bo też strata dziecka dla rodziców, ale też dla dziadków, jest wielką tragedią. Niemniej w polskich sądach toczy się wiele spraw o zadośćuczynienie za śmierć dziecka.

Podstawę prawną roszczeń o zadośćuczynienie po śmierci dziecka stanowi art. 446 § 4 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim Sąd może także przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

Zazwyczaj polskie sądy przyznają wysokie kwoty tytułem zadośćuczynienia po śmierci dziecka. Zwykle oscylują one wokół 100 000 zł i więcej dla rodziców, trochę mniej dla rodzeństwa i dziadków. Zdarzają się też kwoty znacznie wyższe, na przykład rzędu 250 000 zł.

Wypłata tych środków w żaden sposób nie zastąpi straty dziecka, ale może pomóc zrekompensować ból i przeżyć godnie żałobę. Najbliżsi zmarłego dzięki temu będą posiadali środki na podjęcie terapii psychologicznej, która w takich sprawach jest często zwyczajnie konieczna.

Zadośćuczynienie za śmierć dziecka

Co ważne krąg uprawnionych jest bardzo szeroki. O zadośćuczynienie za śmierć dziecka mogą wystąpić nie tylko rodzice, ale też dziadkowie, rodzice zastępczy i dziadkowie zastępczy. Oczywiście także rodzeństwo.

Gdy natomiast dziecko było dorosłe, pracowało i pomagało w utrzymaniu rodziców, mogą oni wystąpić dodatkowo poza zadośćuczynienie o stosowne odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej. Wysokość roszczeń zależy w tym zakresie od konkretnego przypadku.

Zadośćuczynienie i odszkodowanie po śmierci dziecka można otrzymać nie tylko po wypadku drogowym, ale też po wypadku przy pracy, w gospodarstwie rolnym i w wielu innych sytuacjach.

Piotr Stosio

Radca Prawny


W przypadku pytań zapraszam do kontaktu. Możecie zadawać je w komentarzach, bądź w wiadomościach prywatnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *