W jednym z pierwszych wpisów na blogu poruszałem sposoby, jak uzyskać odszkodowanie za upadek na nierównym chodniku. Dzisiaj coś innego dla poszkodowanych – jak uzyskać zadośćuczynienie i odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku. Kiedy należą się świadczenia i w jakiej wysokości.
Zadośćuczynienie i odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku
W okresie zimowym nietrudno o upadki na śliskim chodniku. Opady deszczu, śniegu i niska temperatura powodują powstawanie gołoledzi. Chodniki są oblodzone, tak więc nierzadko dochodzi do upadków na chodniku. Najczęściej kończą się one na stłuczeniach, ale nie zawsze. Dochodzi też do złamań rąk lub nóg. Bardzo często obrażenia są poważne.
Obowiązki zarządcy chodnika są natomiast powszechnie znane. Niezależnie, czy to wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia, gmina, czy jakieś przedsiębiorstwo.
Zarządca powinien chodnik odśnieżyć, posypać piaskiem, bądź solą uprzątnąć błoto pośniegowe, a także lód i podjąć niezbędne czynności. Jeżeli tego nie robi, poszkodowany może powalczyć o zadośćuczynienie i odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku.
W jaki sposób poszkodowany może je uzyskać? Warunkiem jest oczywiście doznanie uszczerbku na zdrowiu, bądź uszczerbku majątkowego – na przykład zniszczenie telefonu wskutek upadku na chodniku.
Najpierw poszkodowany powinien ustalić, kto jest zarządcą chodnika. Choć nie jest to łatwe, to są na to sposoby. Może być nim gmina, ale też wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia mieszkaniowa, bądź też konkretna firma zarządzająca chodnikiem.
Następnie trzeba wykazać zaniedbanie zarządcy chodnika. W jaki sposób to zrobić? Możliwości jest naprawdę bardzo wiele:
- Zdjęcia z miejsca zdarzenia.
- Oświadczenia świadków zdarzenia.
- Dokumentacja medyczna.
- Nagrania z monitoringu, jeżeli obrazują daną sytuację.
- Wiele innych.
Gdy ustalimy zobowiązanego konieczne będzie wezwanie do zapłaty. Często jednak tego typu sprawy kończą się na drodze sądowej. A sądy przyznają coraz wyższe świadczenia poszkodowanym. Dlatego warto już na początku skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Dobrym przykładem jest sprawa naszej Klientki. Pani Magda otrzymała decyzję negatywną od ubezpieczyciela. Dopiero po naszej interwencji została ona zmieniona i przyznano jej zadośćuczynienie i odszkodowanie. Oczywiście nie w pełnej wysokości, o resztę świadczeń będzie musiała powalczyć w sądzie. Niemniej jednak, gdyby lepiej uzasadniła swoje roszczenia mogła otrzymać pieniądze znacznie wcześniej.
W jakie wysokości można otrzymać zadośćuczynienie i odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku?
Wszystko zależy od okoliczności danej sprawy. O zadośćuczynieniu pisałem wielokrotnie – jego wysokość uzależniona jest od stopnia krzywdy doznanej w okolicznościach sprawy. Najczęściej są to kwoty od kilku tysięcy złotych do kilkudziesięciu, zdarza się, że przekraczają nawet 100 000 zł.
Dodatkowo poszkodowanemu należy się odszkodowanie. Przede wszystkim może ubiegać się o zwrot kosztów opieki, utraconych dochodów lub też o zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. A także oczywiście inne straty, jakie poniósł w związku ze zdarzeniem. Możliwości jest naprawdę wiele.
Warto pamiętać, że na złożenie pozwu o zadośćuczynienie i odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku są trzy lata – tyle wynosi termin przedawnienia.
Wiele spraw toczy się także w polskich sądach z powodu upadków na nierównych chodnikach, ale to temat na osoby tekst.
Zapraszam i zachęcam do zadawania pytań w komentarzach.
Radca Prawny
Zapraszam do kontaktu.
8 thoughts on “Zadośćuczynienie i odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku”