4/5 - (4 votes)

Pisałem już o możliwości uzyskania świadczeń odszkodowawczych za wypadek na basenie. A tym razem opiszę podobny temat – odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek w aquaparku. To ważne, ponieważ akurat aquaparki stały się popularne w naszym kraju, jest ich naprawdę wiele. A skoro tak, to nie ma co ukrywać, że zdarzają się na ich terenie wypadki. Wbrew pozorom – bardzo często.

Typowy aquapark odpowiada za każdy wypadek na zasadzie ryzyka, co oznacza że w praktyce nie może uwolnić się od swojej odpowiedzialności. To bardzo ważne w kontekście odpowiedzialności aquaparku lub jego ubezpieczyciela, o czym nie powie nikt, kto w aquaparku pracuje. Podmiot prowadzący aquapark musiałby w takiej sytuacji wykazać wyłączną winę poszkodowanego za zdarzenie lub też wyłączną winę jakiejś osoby trzeciej. Jest to niezwykle trudne i bardzo rzadko ma miejsce. 

Zadośćuczynienie za wypadek w Aquaparku

Dlatego też zwykle aquaparki, w związku z ryzykiem wypadków, posiadają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wówczas to zwyczajnie ubezpieczyciel płaci za wszelkie szkody związane ze zdarzeniem.

Osobiście jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, gdy podmiot prowadzący Aquapark nie wykupił ubezpieczenia swojej działalności. Można więc domagać się zapłaty odszkodowania i zadośćuczynienia bezpośrednio od ubezpieczyciela,

odszkodowanie za wypadek na basenie

Zadośćuczynienie za poślizgnięcie w Aquaparku

Do najbardziej powszechnych wypadków należą poślizgnięcia lub potknięcia w aquaparkach. Często spowodowane są one śliską nawierzchnią, przez którą poszkodowani przewracają się i doznają obrażeń ciała. W takich przypadkach również powinna działać zasada ryzyka, przez którą trudno będzie ubezpieczycielowi uwolnić się od odpowiedzialności odszkodowawczej. Winę za to ponosi także jednak posiadacz aquaparku z uwagi na niewłaściwą organizację – powinien zadbać w sposób odpowiedni aby usuwać nadmiar wody i nie powodować powstawania śliskich miejsc.

Dlatego również i w takich sprawach nie warto odpuszczać. Choć decyzja ubezpieczyciela – sama w sobie – może być początkowo odmowna.

Co ciekawe, jeden z bardziej znanych i większych aquaparków w Polsce, do którego potrafi uczęszczać nawet kilka tysięcy osób dziennie zatrudnia 1 (jedną!) osobę do czyszczenia szatni na bieżąco i usuwania nadmiarów wody. Abstrahując więc od zasady ryzyka, o której wspomniałem kilka razy, można więc wykazać winę parku także na zasadzie winy.

W jakiej wysokości zadośćuczynienie za wypadek w Aquaparku?

Jak wielokrotnie wskazywałem, wysokość zadośćuczynienia pieniężnego zależy od wielu elementów związanych z samym wypadkiem i urazem odniesionym przez poszkodowanego. Czasem jest to kilkanaście tysięcy, czasem kilkadziesiąt tysięcy złotych, a czasem nawet kilkaset tysięcy złotych. Oczywiście w tych najbardziej trudnych zdarzeniach.

Z mojego doświadczenia wynika, że w aquaparkach zazwyczaj dochodzi do złamań rąk lub nóg. Najczęściej będą to jednak złamania rąk (np. kości ramiennej) lub urazy barku.

Zadośćuczynienie za wypadek na zjeżdzalni w Aquaparku

Najpoważniejsze urazy mają miejsce w związku z korzystaniem ze zjeżdżalni. Z różnych względów są to miejsca, na których dochodzi do wielu wypadków.

Do takich wypadków dochodzi w różnych okolicznościach. Zjeżdżalni niemal nikt nie nadzoruje, często korzystający zjeżdżają po kolei, z różną prędkością. A zanim ci na dole wyjdą, już nadjeżdżają kolejni. Wtedy dochodzi też do zderzeń.

Inne są sytuacje, gdy po zjeżdżalniach płynie się w specjalnych pontonach. Są to coraz popularniejsze tory w aquaparkach. W takich sytuacjach duże znaczenie ma prąd wody. Może więc dochodzić do wypadnięć lub innych zdarzeń szkodowych. 

Co zrobić bezpośrednio po wypadku?

Zdecydowanie warto zawiadomić ratowników, którzy podejmą podstawowe działania w zakresie doznanego urazu. Zapewne wezwą też pogotowie ratunkowe. Mogą też spisać odpowiednią notatkę, z której później skorzystamy.

Natomiast kilka dni później warto poprosić właśnie o notatkę ze zdarzenia lub o zabezpieczenie monitoringu. W tym przypadku aquapark nie musi z nami współpracować, nie ma on też obowiązku przekazywania nam nagrania ze zdarzenia.

Znowu też nie ma sensu zgłaszanie sprawy organom ścigania, gdyż zdarzenie nie stanowi przestępstwa. Mimo to takich zgłoszeń czasem moi Klienci dokonują, zanim pojawią się u mnie. Oczywiście takie zgłoszenia raczej przynoszą pozytywnych efektów, więc zwyczajnie szkoda tracić na nie czasu.

Po wypadku natomiast warto zabezpieczyć dokumentację medyczną i dokumentować ponoszone koszty leczenia. To ważne, bo zwyczajnie są one do odzyskania przez poszkodowanego.

Odszkodowanie za wypadek w Parku Suntago

Typowym przykładem są wypadki w znanym parku Suntago, które zwyczajnie – nie ma co ukrywać – mają miejsce bardzo często. Prowadzę sprawy o odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek w Suntago. Zauważyłem też znaczne zainteresowanie tą tematyką wśród osób pytających o moje usługi.

Często są to poślizgnięcia na śliskiej nawierzchni lub wypadki na zjeżdżalniach w Suntago. 

Przykładowy wyrok załączam poniżej. W tym przypadku poszkodowany przewrócił się na śliskiej nawierzchni w szatni w Suntago. Nie było żadnych pracowników, którzy usuwaliby nadmiar wody. Spór prowadziliśmy przeciwko ubezpieczycielowi Suntago, a także przeciwko firmie sprzątającej.

odszkodowanie aquapark suntago wyrok
odszkodowanie aquapark suntago wyrok

W każdym razie zapraszam do kontaktu, jeśli masz problem z odzyskaniem zadośćuczynienia i odszkodowania za wypadek w aquaparku. Często do wypadków dochodzi przy zjeżdżalniach Tiger Race.

Odszkodowanie za wypadek w Hotelu Bińkowski

Prowadzę też oczywiście sprawy związane z wypadkami w innych aquaparkach, choćby w Hotelu Bińkowski lub też w Termach Poznańskich. Jeżeli chodzi o wypadki w Hotelu Bińkowski w Kielcach często te sprawy kończą się dosyć korzystnymi ugodami, na podstawie których można uzyskać zadośćuczynienie i odszkodowanie.

Akurat w Hotelu Bińkowskim dochodzi do wielu wypadków, tak że zainteresowanie tymi sprawami jest duże.

Odszkodowanie za wypadek w Baltic Park Molo Aqupark

Spotkałem się ostatnio z wypadkiem w Baltic Park Molo Aquapark by Zdrojowa-Świnoujście, tj. hotelu w Świnoujściu. Na szczęście dosyć sprawnie udało się uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie, a o resztę powalczymy w Sądzie przeciwko ubezpieczycielowi tego hotelu.

Radca Prawny

Piotr Stosio

TELEFON: 604-183-261

 

Przeczytaj też o możliwości uzyskania zadośćuczynienia i odszkodowania za wypadek w sklepie i supermarkecie.


Zapraszam do skorzystania z formularza. Napisz i sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie lub zadośćuczynienie.


wypadek w Suntago

Odszkodowanie za wypadek w Suntago

Odszkodowanie za wypadek w Parku Suntago

Wypadek w Parku Suntago

Złamanie nogi w Parku Suntago

Odszkodowanie za wypadek w aquaparku Suntago

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *