5/5 - (1 vote)

Pisałem już o możliwości uzyskania świadczeń odszkodowawczych za wypadek na basenie. A tym razem opiszę podobny temat – odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek w aquaparku. To ważne, ponieważ akurat aquaparki stały się popularne w naszym kraju. A skoro tak, to nie ma co ukrywać, że zdarzają się na ich terenie wypadki. Wbrew pozorom – bardzo często.

Typowy aquapark odpowiada za każdy wypadek na zasadzie ryzyka, co oznacza że w praktyce nie może uwolnić się od swojej odpowiedzialności. Podmiot prowadzący aquapark musiałby w takiej sytuacji wykazać wyłączną winę poszkodowanego za zdarzenie lub też wyłączną winę jakiejś osoby trzeciej. Jest to niezwykle trudne i bardzo rzadko ma miejsce.

Zadośćuczynienie za wypadek w Aquaparku

Dlatego też zwykle aquaparki, w związku z ryzykiem wypadków, posiadają ubezpieczenia OC. Wówczas to zwyczajnie ubezpieczyciel płaci za wszelkie szkody związane ze zdarzeniem.

Osobiście jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, gdy podmiot prowadzący Aquapark nie wykupił ubezpieczenia swojej działalności.

odszkodowanie za wypadek na basenie

Zadośćuczynienie za poślizgnięcie w Aquaparku

Do najbardziej powszechnych wypadków należą poślizgnięcia lub potknięcia w aquaparkach. Często spowodowane są one śliską nawierzchnią, przez którą poszkodowani przewracają się i doznają obrażeń ciała. W takich przypadkach również powinna działać zasada ryzyka, przez którą trudno będzie ubezpieczycielowi uwolnić się od odpowiedzialności odszkodowawczej. Winę za to ponosi także jednak posiadacz aquaparku z uwagi na niewłaściwą organizację – powinien zadbać w sposób odpowiedni aby usuwać nadmiar wody i nie powodować powstawania śliskich miejsc.

Dlatego również i w takich sprawach nie warto odpuszczać. Choć decyzja ubezpieczyciela – sama w sobie – może być początkowo odmowna.

W jakiej wysokości zadośćuczynienie za wypadek w Aquaparku?

Jak wielokrotnie wskazywałem, zależy to od wielu elementów związanych z samym wypadkiem. Czasem jest to kilkanaście tysięcy, czasem kilkadziesiąt tysięcy złotych, a czasem nawet kilkaset tysięcy złotych.

Z mojego doświadczenia wynika, że w aquaparkach zazwyczaj dochodzi do złamań rąk lub nóg. Najczęściej będą to jednak złamania rąk (np. kości ramiennej) lub urazy barku.

Najpoważniejsze urazy mają miejsce w związku z korzystaniem ze zjeżdżalni. Z różnych względów są to miejsca, na których dochodzi do wielu wypadków.

Co zrobić bezpośrednio po wypadku?

Zdecydowanie warto zawiadomić ratowników, którzy podejmą podstawowe działania w zakresie doznanego urazu. Zapewne wezwą też pogotowie ratunkowe.

Natomiast kilka dni później warto poprosić o notatkę ze zdarzenia lub o zabezpieczenie monitoringu. W tym przypadku aquapark nie musi z nami współpracować, nie ma on też obowiązku przekazywania nam nagrania ze zdarzenia.

Znowu też nie ma sensu zgłaszanie sprawy organom ścigania, gdyż zdarzenie nie stanowi przestępstwa. Mimo to takich zgłoszeń czasem moi Klienci dokonują, zanim pojawią się u mnie. Oczywiście nie przynoszą one efektów, więc zwyczajnie szkoda tracić na nie czasu.

Po wypadku natomiast warto zabezpieczyć dokumentację medyczną i dokumentować ponoszone koszty leczenia. To ważne, bo zwyczajnie są one do odzyskania.

Odszkodowanie za wypadek w Suntago

Typowym przykładem są wypadki w znanym parku Suntago, które zwyczajnie – nie ma co ukrywać – mają miejsce. Prowadzę sprawy o odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek w Suntago. Zauważyłem też znaczne zainteresowanie tą tematyką wśród osób pytających o moje usługi.

W każdym razie zapraszam do kontaktu, jeśli masz problem z odzyskaniem zadośćuczynienia i odszkodowania za wypadek w aquaparku.

 

Radca Prawny

Piotr Stosio

 

Przeczytaj też o możliwości uzyskania zadośćuczynienia i odszkodowania za wypadek w sklepie i supermarkecie.


Zapraszam do skorzystania z formularza. Napisz i sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie lub zadośćuczynienie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *