Często wrzucam teksty o nietypowych odszkodowaniach. Wbrew pozorom na peronach stacji PKP i nie tylko często dochodzi do wypadków. Warto wiedzieć, że poszkodowanemu, który doznał obrażeń ciała może przysługiwać zadośćuczynienie i odszkodowanie za wypadek na peronie.
Odszkodowanie za wypadek na peronie
Do takich zdarzeń często dochodzi w okresie zimowym, gdy występuje gołoledź, jest zimno i pada deszcz ze śniegiem. Niewiele trzeba do tego, aby powierzchnia peronu stała się śliska. Czy widzieliście kiedyś pracowników dworca, którzy posypują peron piaskiem i solą? Wtedy o wypadki już łatwo. Często dochodzi do złamań rąk i nóg. Gorzej natomiast, gdy poszkodowany wpadnie pod nadjeżdżający pociąg.
Co istotne, spółka obsługująca pociągi niezależnie, czy jest to PKP czy na przykład Koleje Mazowieckie, odpowiada na zasadzie ryzyka. Oznacza to, że w przypadku zaistnienia takiego wypadku, zobowiązanemu trudno uwolnić się od odpowiedzialności odszkodowawczej. Zdecydowanie więc warto dochodzić swoich spraw, zwłaszcza że takich zdarzeń jest naprawdę wiele.
Czasami wypadek na peronie związany jest z wchodzeniem lub wychodzeniem z pociągu. Wtedy też tym bardziej zadziała zasada ryzyka, tak korzystna dla poszkodowanych.
Wiele polskich pociągów do dnia dzisiejszego jest nieprzystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Różnica w poziomach peronu i stopni pociągu jest wyraźna. Wystarczy więc krzywo stanąć i szkoda gotowa.
Pierwszy stopień pociągu często jest oblodzony i zupełnie nieprzygotowany.
Odszkodowanie za wypadek na peronie metra
Innym przypadkiem wypadków na peronie są zdarzenia na terenie warszawskiego metra. O odszkodowaniu za wypadek w metrze pisałem oddzielny tekst, więc zapraszam do jego przejrzenia. Prowadzę kilka spraw o zadośćuczynienie i odszkodowanie za wypadki w warszawskim metrze.
Muszę przyznać, że jest ich naprawdę wiele, na przykład na schodach ruchomych. Ale też na peronie, zwłaszcza gdy jest ślisko. Do wielu wypadków dochodzi na listwach dla niewidomych w metrze, które są bardzo, ale to bardzo śliskie.
Jak ustaliła jedna z moich klientek, listwy te zostały zbudowane w nie do końca jasnych okolicznościach. A już w sytuacjach, gdy na zewnątrz pada deszcz, który często nanoszony jest do środka peronu, wypadków jest bardzo wiele. Jako osoba często korzystająca z metra sam wiele razy prawie przewróciłem się. W mojej ocenie warszawskie metro nie ma żadnego pomysłu na zapobieganie takim sytuacjom. Najbardziej na takie wypadki narażone są osoby starsze.
Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w pociągu, na peronie lub w metrze?
W pierwszej kolejności trzeba wykazać, że do zdarzenia w ogóle doszło. Możecie być pewni, że ubezpieczyciel PKP lub innej jednostki z pewnością będzie kwestionował, że do zdarzenia doszło we wskazywanych okolicznościach.
Takie zdarzenie można wykazać na przykład za pomocą monitoringu, stąd warto wnieść o jego zabezpieczenie. Dobrym dowodem są też oświadczenia świadków zdarzenia. Pomogą też chociażby zdjęcia z miejsca zdarzenia.
Inne wypadki
Do jakich jeszcze wypadków dochodzi?
- zdarzenia na przejazdach kolejowych,
- przytrzaśnięcia drzwiami pociągu na peronie,
- wiele innych,
- wypadki w środku pociągu.
Poszkodowany może dochodzić zadośćuczynienia pieniężnego, odszkodowania lub renty. W przypadku zainteresowania zapraszam do kontaktu.
Przeczytaj więcej o zadośćuczynieniu za zespół stresu pourazowego.
Zapraszam do skorzystania z formularza. Sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie i zadośćuczynienie.