W jednym z tekstów sprzed prawie dwóch lat wskazywałem, że statystycznie wypadków przy pracy w Polsce jest około kilkudziesięciu tysięcy. A jako że w Polsce nadal buduje się wiele domów, bloków i innych nieruchomości, znaczna część z nich ma miejsce na placu budowy. Poszkodowany może więc uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek na budowie.
Wypadków na budowach jest wiele. Poniżej wskazuję przykłady wypadków, których zwyczajnie jest najwięcej.
- Upadek z drabiny.
- Wypadki związane z ruchem suwnicy i innych maszyn.
- Wypadki spowodowane przez wózki widłowe i koparki.
- Zadrapania i skaleczenia.
- Wypadki związane z ruchem żurawia na placu budowy.
- Wiele, wiele innych sytuacji.
Oczywiście możliwości jest znacznie więcej. Niestety wciąż nie wszystkie zdarzenia są zgłaszane, a nie uczciwi pracodawcy próbują porozumieć się z pracownikiem, aby tylko nie zgłaszać wypadku.
Zadośćuczynienie za wypadek na budowie w praktyce
Co ważne, przedsiębiorstwa budowlane odpowiadają zazwyczaj na zasadzie ryzyka, co oznacza że niemal zawsze pracownikowi przysługuje odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek na budowie. Pracodawca nie może uwolnić się odpowiedzialności za zdarzenie powodujące uraz pracownika.
Dlatego też wiele firm budowlanych posiada ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które obejmują wypadki na budowie. Po zdarzeniu więc możesz jako poszkodowany pracownik domagać się zapłaty nie tylko od pracodawcy, ale też od firmy ubezpieczeniowej.
Wiele zdarzeń wypadkowych spowodowanych jest przez niewłaściwy nadzór pracowników po stronie pracodawcy. Warto wiedzieć, że pracodawca zobowiązany jest do nadzoru nad przestrzeganiem BHP na budowie. Musi pilnować nie tylko, czy pracownicy noszą kaski i są trzeźwi, ale też czy właściwie i bezpiecznie wykonują pracę. Powinien też zapewnić też odpowiednie szkolenia z zakresu BHP.
Po każdym wypadku na budowie sporządzany jest protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Sprawdzane są takie okoliczności jak zachowanie pracodawcy, przestrzeganie przez niego BHP, odpowiednie szkolenia i wiele innych czynników.
Śmiertelny wypadek na budowie
Wśród wypadków na budowie zdarzają się również te śmiertelne. Pamiętam do dzisiaj wypadek Ukraińca, który próbował naprawić uszkodzoną maszynę. Nie wiedział, że podczas prac konserwatorskich należy ją odłączyć od prądu. Nikt mu tego nie powiedział, bo nie było żadnego szkolenia! Skończyło się niestety tragicznie. Taka sytuacja obciąża pracodawcę.
Podobnie jak wypadek z użyciem żurawia w jednym z miast w centralnej Polsce. Prace trwały w godzinach wieczornych, oświetlenie było niewystarczające. Ostatecznie pracownik, który podczepiał przewożone materiały do żurawia, zginął, gdy te spadły na niego. Nie miał za bardzo możliwości ucieczki, bo teren budowy był mokry po ulewach i w zasadzie nie nadawał się do pracy.
W takich sprawach osobom najbliższym zmarłego pracownika na budowie należy się zadośćuczynienie i odszkodowanie. Uprawnionymi do zadośćuczynienia będą rodzice, żona, dzieci, rodzeństwo, wnuki i wszystkie inne osoby, dla których poszkodowany był osobą najbliższą.
Radca Prawny
Przeczytaj też o tym, co zrobić, gdy ubezpieczyciel wypłacił Ci zaledwie 500 zł zadośćuczynienia.
Skorzystaj z formularza i sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie.
0 komentarzy