5/5 - (1 vote)

Zapadł kolejny wyrok w nietypowej sprawie odszkodowawczej. Sąd Apelacyjny w Warszawie, jak donosi Rzeczpospolita, zasądził zadośćuczynienie dla żołnierza za falę w wojsku. Poszkodowany otrzymał aż 200 000 zł.

To kolejne roszczenie, które oparto na art. 430 KC, czyli odpowiedzialności zwierzchnika za podwładnego. W tym przypadku zwierzchnikiem był zapewne Skarb Państwa, a podwładnym jeden z żołnierzy. W poprzednim tekście pisałem o zadośćuczynieniu przyznanym ofierze księdza pedofila, która rościła na tej samej podstawie prawnej. Otrzymała wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu kwotę miliona złotych.

Zadośćuczynienie dla żołnierza za falę w wojsku

Z  tekstu wynika, że sprawa dotyczy żołnierza, który odbywał obowiązkową roczną służbę wojskową. Starsi żołnierze znęcali się nad młodszymi. Zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Żądali papierosów, uczenia się wierszyków i recytowania ich przed starszyzną, robienia pompek i przysiadów. Ofiary były bite pasami po karku i plecach, a nawet skręcano im jądra. Po kilku miesiącach u badanego lekarze stwierdzili zespół paranoidalny. W efekcie tego żołnierz został uznany za niezdolnego do służby.

Nie znamy oczywiście szczegółów sprawy, choć zasądzone odszkodowanie i zadośćuczynienie w takiej a nie innej wysokości wskazuje, że krzywda powoda była duża, a jego cierpienia psychiczne bardzo poważne. To nie pierwszy wyrok Sądu, który przyznaje zadośćuczynienie dla żołnierza za falę w wojsku.

Inne sprawy – zadośćuczynienie dla żołnierza za falę w wojsku

Niedawno media informowały też o przypadku żołnierza ze Świdnicy, który otrzymał niemal dwa miliony złotych. Żołnierz służył w marynarce wojennej. Ofiara również była bita, ale też przypalana papierosami i w inny sposób poniżana.

Wszystko wskazuje, że coraz częściej będziemy słyszeli o sprawach na podstawie art. 430 KC, czyli odpowiedzialności dużych jednostek za działania podwładnych. Ten przepis stosuje się najczęściej do odpowiedzialności szpitali za błędy medyczne popełnione przez lekarzy.

Przełożeni w armii powinni więc pamiętać, że skutkiem ich negatywnego zachowania może być zadośćuczynienie dla żołnierza za falę w wojsku. A znowu żołnierze powinni być świadomi praw, które mają. Prawa do otrzymania odszkodowania i zadośćuczynienia.

Piotr Stosio

Radca Prawny


Zachęcam też do przeczytania moich poprzednich tekstów na blogu zadoscuczynienie.com o możliwości uzyskania zadośćuczynienia za nękanie przez windykatorów.

Zachęcam też do polubienia strony na Facebooku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *