5/5 - (1 vote)

Jak uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie od sprawcy wypadku? Jak wygląda cała procedura? A także, czy warto dochodzić roszczeń bezpośrednio od sprawcy wypadku. O tym w moim kolejnym tekście. Zapraszam.

Po wypadkach komunikacyjnych wielu poszkodowanych chce dochodzić zadośćuczynienia bezpośrednio od sprawcy wypadku. Czasem wynika to z oczekiwania, aby sprawca wypadku bezpośrednio naprawił wyrządzone krzywdy.

Zadośćuczynienie od sprawcy wypadku czy od ubezpieczyciela?

Tyle że sprawca wypadku może być niewypłacalny. Dlatego, jeżeli tylko mamy do czynienia z wypadkiem samochodowym to powinieneś roszczenia skierować wobec ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Podobnie jest, gdy dochodzisz roszczeń o odszkodowanie za wypadek przy pracy. W obecnych czasach wielu pracodawców już posiada dodatkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej uwzględniające wypadki przy pracy. Często obejmują one naprawdę wysokie sumy ubezpieczenia.

Dlatego ja zawsze proponuję kierowanie roszczeń o zadośćuczynienie, odszkodowanie, czy rentę wyrównawczą bądź rentę na zwiększone potrzeby bezpośrednio do ubezpieczyciela. Ubezpieczyciele zawsze są wypłacalni i po uzyskaniu korzystnego wyroku zwyczajnie masz pewność, że zasądzone kwoty otrzymasz.

Natomiast gdy twój pracodawca nie posiada ubezpieczenia OC, a chcesz zgłosić dodatkowe roszczenia wobec pracodawcy, to jak najbardziej warto to zrobić. Zakłady pracy, często bardzo duże, w odróżnieniu od pojedynczego sprawcy wypadku drogowego, są zwykle wypłacalni.

Gdy sprawca wypadku uciekł

Ciekawy tekst na ten temat znalazłem w portalu bezprawnik.pl. Należy się z nim zgodzić. Poszkodowani często nie wiedzą, że gdy doznają obrażeń w wypadku drogowym, a sprawca uciekł, to mogą żądać naprawienia ich krzywdy od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Pamiętaj jednak, że dotyczy to tylko uszczerbków na zdrowiu, a nie odszkodowania za naprawę pojazdu. Nieco podobnie jest z sytuacją, gdy sprawca wypadku drogowego nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Wtedy naprawieniu ulega zarówno szkoda za uszczerbek na zdrowiu, jak i pełna szkoda majątkowa, np. za uszkodzony rower, bądź samochód. Po prostu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ściąga następnie wypłacone kwoty od sprawcy zdarzenia.

Nawiązka i zadośćuczynienie od sprawcy wypadku

Przy najpoważniejszych wypadkach drogowych, ale też czasem przy wypadkach przy pracy, sprawę prowadzi Prokuratura. Następnie trafia ona do Sądu. Moim zdaniem – będę to podkreślał – nie należy czekać z dochodzeniem roszczeń na zakończenie sprawy karnej.

Ostatnio miałem przyjemność rozmawiać z poszkodowanym, który uzyskał wyrok w sprawie karnej dopiero po niespełna 3 latach od zdarzenia! Przecież to szmat czasu. Pan Michał myślał natomiast, że taka jest procedura i należy zaczekać. Uważam, że to błąd.

Gdyby od razu zaczął procedurę uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia znacznie wcześniej miałby zabezpieczone środki na leczenie i rehabilitację, zwłaszcza że nadal ich potrzebuję. Jeżeli zastanawiasz się, jak szybko uzyskać rentę po wypadku, to musisz przeczytać mój tekst na blogu rentapowypadku.com, tam wyjaśniam to krok po kroku.

W każdym razie w postępowaniu karnym masz szansę uzyskać nawiązkę i zadośćuczynienie od sprawcy wypadku. Nie są one jednak zazwyczaj wysokie i sięgają ledwie kilku tysięcy złotych. O resztę i tak trzeba upomnieć się na drodze cywilnej. Do tego też zachęcam, te postępowania wcale nie są tak długie 🙂

Zapraszam również do zadawania pytań!

Piotr Stosio

Radca Prawny


Skorzystaj z formularza i sprawdź bezpłatnie czy należy ci się odszkodowanie


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *