5/5 - (1 vote)

Zadośćuczynienie po śmierci psa to unikatowe roszczenie. Właścicielom zmarłych czworonogów w wyniku czynu niedozwolonego z pomocą przychodzą przepisy dotyczące dóbr osobistych. Niektóre sady uznają bowiem, że poszkodowanym należy się zadośćuczynienie po śmierci psa

Kiedy zadośćuczynienie po śmierci psa będzie zasadne? Podstawą prawną są przepisy o dobrach osobistych. Najpierw musi dojść do czynu niedozwolonego, na przykład wypadku komunikacyjnego, pogryzienia przez innego psa wskutek niedopilnowania przez właściciela lub jakiegokolwiek innego. A więc wykazać należy winę zobowiązanego. Następnie naruszenie dobra osobistego w postaci więzi z psem i jej zerwania.

Sądy zwracają uwagę, że pies jest w polskiej kulturze i społeczeństwie uważany za zwierzę szczególne, które towarzyszy człowiekowi. Jest symbolem wierności i bezinteresownej przyjaźni. Dlatego trudno zakwestionować, że pomiędzy człowiekiem i psem może wytworzyć się szczególna relacja, oparta na wzajemnym przywiązaniu. Może dojść do naruszenia dobra osobistego w postaci więzi, a tym samym zadośćuczynienie po śmierci psa może być zasadne.

Wysokość zadośćuczynienia po śmierci psa?

Dotychczas sądy przyznawały od kilku do nawet 10 000 zł. To dużo, zdarzają się bowiem wyroki przyznające kwoty po 20 000 zł tytułem zadośćuczynienia po śmierci brata czy siostry. Oczywiście, jak zwykle, wysokość zależy od okoliczności danej sprawy. A więc zadośćuczynienie po śmierci psa może być nawet wyższe niż 10 000 zł. Wiele zależy także od tego, jak proces sądowy został przeprowadzony.

W tekście zwracam uwagę na możliwość żądania zadośćuczynienia po śmierci psa, bo kilkukrotnie zapadały już wyroki uznające podobne roszczenie. Warto jednak zwrócić uwagę, że zadośćuczynienie może być uzasadnione także po śmierci kota, bądź też innego zwierzęcia. Trzeba przede wszystkim wykazać silną więź emocjonalną istniejącą między człowiekiem a zwierzęciem, a także krzywdę doznaną w wyniku jej zerwania.

Oczywiście poszkodowany może poza zadośćuczynieniem dochodzić też odszkodowania – na przykład za koszty leczenia czworonoga, ale nie tylko. Pozostają one w związku przyczynowym z czynem niedozwolonym.

Piotr STOSIO

Radca Prawny


Zapraszam też do przeczytania moich poprzednich tekstów na blogu zadoscuczynienie.com. W tym o możliwości uzyskania zadośćuczynienia i odszkodowania za kontuzję w sporcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *