Do tej pory zajmowałem się najczęściej najciekawszymi przypadkami spraw o zadośćuczynienie. Pisałem na tematy od zadośćuczynienia za zatrucie salmonellą poprzez zadośćuczynienie za nękanie przez firmę windykacyjną. Dzisiaj publikuję tekst nieco z innej z innej perspektywy. A mianowicie chciałbym opisać o tym, jakie znaczenie dla roszczenia o zadośćuczynienie ma fakt, że kierowca pojazdu był pod wpływem alkoholu.

Ciekawy tekst na temat tego, jak działa obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych napisał radca prawny Bartosz Kubiak. Otóż sprawca wypadku, który kierował pojazdem będąc pod wpływem alkoholu, musi zwrócić zakładowi ubezpieczeń wszelkie świadczenia wypłacone poszkodowanego. Może i powinien jednak bronić się w sądzie. Może to zrobić wskazując, że wypłacone kwoty poszkodowanemu są nienależne i po prostu zbyt wysokie.

Polecam w ogóle cały blog prowadzony przez radcę prawnego Bartosza Kubiaka kierowcapoalkoholu.pl przeznaczony tematyce prawa o ruchu drogowym.

Kierowca po alkoholu a zadośćuczynienie

Jakie więc znaczenie ma fakt dla poszkodowanego fakt, że sprawca wypadku był pod wpływem alkoholu? To zależy. Zdaję sobie sprawę z tego, że ten jeden z najbardziej ulubionych prawniczych zwrotów nie jest dobrze przyjmowany. Ale w tym przypadku jest odpowiedni. Zależy to od tego, że czy poszkodowany był pasażerem pojazdu, czy został przez pojazd uderzony, np. na pasach, poza pasami, bądź w każdy inny sposób.

Jeżeli poszkodowany podróżował z kierowcą po alkoholu, zakład ubezpieczeń będzie bronił się jego przyczynieniem do zdarzenia. I żądał obniżenia ustalonego odszkodowania i zadośćuczynienia o odpowiedni procent przyczynienia. Zazwyczaj sądy powszechne ustalają 50% przyczynienia za jazdę z pijanym kierowcą. Choć wiele zależy od okoliczności danej sprawy. A ostatnio nawet przyczynienie jest zmniejszane.

Stan po spożyciu alkoholu przez kierującego nie będzie miał natomiast żadnego wpływu, gdy poszkodowany nie jest pasażerem pojazdu. Przecież potrącony na pasach nie przyczynia się zazwyczaj do wypadku. Zadośćuczynienie nie będzie wtedy obniżone. Niezależnie od tego, czy chodzi o zadośćuczynienie po śmierci teściowej, zadośćuczynienie za śmierć brata czy wszelkie inne zdarzenia.

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.

 

Radca Prawny 

Piotr Stosio

One thought on “Kierowca po alkoholu a zadośćuczynienie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.